Αναφορές για το Θέμα της Πληροφορικής στο Λύκειο

Αναφορές για το Θέμα της Πληροφορικής στο Λύκειο  υπάρχουν στο  στέκι των πληροφορικών

Μία επιλογή από αυτές ακολουθεί

Διαμαρτυρία για το σχέδιο προγράμματος στο Λύκειο (Συλλογή υπογραφών από την ΠΕΚΑΠ)

Θέλω η Πληροφορική να διδάσκεται στο Λύκειο (ΠΕΚΑΠ – facebook)

Ανοικτή επιστολή προς το Υπουργείο για το θέμα της κατάργησης των μαθημάτων Πληροφορικής στο Λύκειο από ΕΠΥ, ΕΜηΠΕΕ και e-TEE (18-10-2010)

Ανοικτή επιστολή προς την υπουργό Παιδείας για το “νέο Λύκειο” (Σύλλογος Καθηγητών Πληροφορικής Δυτικής Κρήτης, 12-10-2010)

Άλλο πράγμα ο χειρισμός υπολογιστών και άλλο πράγμα η επιστήμη της πληροφορικής  (του Βασίλη Χρυσοχοΐδη – Προέδρου Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Ν. Φλώρινας, 12-10-2010)

Η θέση της Π.Ε.ΚΑ.Π. σχετικά με το «σχέδιο» για την Πληροφορική στο Νέο Λύκειο (ανάρτηση στο δικτυακό τόπο του Υφυπουργού Παιδείας Ιωάννη Πανάρετου, 12-10-2010)

Επιστολή εκπαιδευτικού πληροφορικής στο Υπουργείο Παιδείας (της Φωτεινής Τ., 13-10-2010), απάντηση από το Γραφείο Υπουργού (“…είναι φανερό πως το μάθημα της πληροφορικής αναβαθμίζεται πλήρως”) και το Γραφείο συνεργατών Υπουργού (“…το μάθημα της πληροφορικής είναι παρόν στο νέο σχολείο”)Η θέση Συμβούλων Πληροφορικής για το Νέο Σχολείο (alfavita.gr, 14-10-2010)

Εις βάρος των μαθητών η κατάργηση του μαθήματος της Πληροφορικής στο νέο Λύκειο (diorismos.gr, 14-10-2010)

Το Μέλλον – Χωρίς Πληροφορική (της Φωτεινής Τσιαβαλιά, alfavita.gr, 20-11-2010)

Επιστολή των καθηγητών Πληροφορικής του νομού Ρεθύμνου προς τους γονείς των μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων (alfavita.gr, 3-12-2010)

Α’ ΕΛΜΕ Μεσσηνίας: Οι καθηγητές Πληροφορικής ανησυχούν! (alfavita.gr, 23-12-2010)

Όχι στην κατάργηση της Πληροφορικής στο Λύκειο (Ομάδα στο facebook)

;

Αφήστε μια απάντηση