Στην Ιστοσελίδα http://www.edulll.gr/?p=7462 έχει αναρτηθεί η Πρόσκληση του Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων προς το ΙΤΥ  και τους Υπόλοιπους Φορείς του ΠΣΔ να υποβάλουν προτάσεις Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο της  πράξης «Ανάπτυξη Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού – Ψηφιακή Βάση Γνώσεων – Υποδομές για ένα Ψηφιακό Σχολείο», για τη Πράξη: «Σ Τ Η Ρ Ι Ζ Ω – Οριζόντιο έργο υποστήριξης σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών στο δρόμο για το ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» στο πλαίσιο των Αξόνων Προτεραιότητας 1, 2, 3 (ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΠΡΑΞΗ), του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» 2007-2013.

Για το αρχείο της Πρόσκλησης κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο

Στη συνέχεια αντίγραφο μερικά σημεία που αφορούν την Τεχνική Στήριξη

Από την Σελίδα 2

Η δομή (Κέντρα Υποστήριξης) δύναται να είναι κατανεμημένη γεωγραφικά σε 13 Κέντρα Περιφερειακής Υποστήριξης (ένα ανά Διοικητική Περιφέρεια ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ), αλλά λειτουργικά θα είναι ενοποιημένη. Αντικείμενο των Κέντρων Υποστήριξης δύναται να είναι η ανάπτυξη και η υποστήριξη:

Δικτύων υψηλών ταχυτήτων

Υποδομών ΤΠΕ

Υπηρεσιών ηλεκτρονικής μάθησης, επικοινωνίας και συνεργασίας

Τα Κέντρα Υποστήριξης δύναται να προέλθουν από τη διεύρυνση των υφιστάμενων 12 κέντρων υποστήριξης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, των 85 ΚΕΠΛΗΝΕΤ και της δράσης Τεχνικής Στήριξης ΤΠΕ Σχολικών και Διοικητικών Μονάδων και θα αξιοποιήσουν τα ανθρώπινα δίκτυα στο χώρο της Εκπαίδευσης. Επειδή θα βασιστούν σε υφιστάμενες υποδομές, εμπειρία και τεχνογνωσία, μπορούν τεθούν άμεσα σε παραγωγική λειτουργία

Από την Σελίδα 8

Διασύνδεση σχολείων και διοικητικών μονάδων του Υπ. Παιδείας _.Β.Μ.Θ

στα Μητροπολιτικά _ίκτυα Οπτικών Ινών

Από την Σελίδα  9

Υποστήριξη της καλής λειτουργίας των δράσεων του ΨΗΦΙΑΚΟΥ

ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αξιοποιώντας την εμπειρία του ΠΣ_ από παλαιότερες δράσεις προμήθειας μέσω

Σχολικών Επιτροπών, θα οργανωθεί ο μηχανισμός για την τεχνική υποστήριξη όλων σχολείων που θα αποκτήσουν νέες υποδομές ΤΠΕ και συγκεκριμένα:

φορητούς υπολογιστές και τοπικά δίκτυα μέσω της πρόσκλησης 80 Ε.Π Ε_ΒΜ

διαδραστικά συστήματα και τοπικά δίκτυα μέσω της πρόσκλησης 78 Ε.Π Ε_ΒΜ

ηλεκτρονικά μέσα από την πρόσκληση 21.2 ΕΠ Ψ/Σ

εξοπλισμό ΤΠΕ από άλλες δράσεις του Υπ. Παιδείας ή εποπτευόμενων φορέων του

Αντικείμενα της ενέργειας είναι:

1. Η αξιοποίηση και η ένταξη σε εκπαιδευτικό πλαίσιο των νέων υποδομών ΤΠΕ που θα αποκτήσουν τα σχολεία στα πλαίσια του ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ και η διασύνδεση τους στο ΠΣ_ και στις εκπαιδευτικές πλατφόρμες του ΥΠ_ΒΜΘ. Για το σκοπό αυτό θα προσφερθούν οι ακόλουθες εργασίες:

o Παροχή τεχνικής στήριξης από απόσταση,

που περιλαμβάνει: διασύνδεση και εξασφάλιση διαλειτουργικότητας των νέων υποδομών με το  ενδοδίκτυο του σχολείου και με το Σχολικό Δίκτυο

απομακρυσμένη επικοινωνία (τηλεφωνικά, email, fax, κλπ) για την

αποκατάσταση απλών προβλημάτων

βελτιστοποίηση της απόδοσης / αξιοποίησης του εξοπλισμού

απομακρυσμένη διαχείριση του εξοπλισμού με χρήση κατάλληλων εργαλείων

προληπτική και επιδιορθωτική υποστήριξη για την καλή λειτουργία και για τη

βελτίωση της αποδοτικότητας της υποδομής

o Επιτόπια τεχνική υποστήριξη, που περιλαμβάνει:

διασύνδεση και εξασφάλιση διαλειτουργικότητας των νέων υποδομών με το

ενδοδίκτυο του σχολείου και με το Σχολικό _ίκτυο

αποκατάσταση βλαβών του εξοπλισμού

• επανεγκατάσταση λειτουργικού συστήματος

• επαναφορά ρυθμίσεων και δεδομένων από το πιο πρόσφατο αντίγραφο

ασφάλειας

• επανεγκατάσταση εκπαιδευτικού περιβάλλοντος

• έλεγχο – επέκταση του τοπικού δικτύου

• προληπτική συντήρηση

o Ενημέρωση κεντρικού πληροφοριακού συστήματος διαχείρισης με:

• δεδομένα αιτημάτων σχολείων για υποστήριξη

• υλικό τεχνικής και διοικητικής πληροφόρησης

2. Η παραγωγή σε ηλεκτρονική μορφή υποστηρικτικού υλικού για τη διαχείριση,

συντήρηση και αξιοποίηση των υποδομών ΤΠΕ των σχολείων.

3. Η υποστήριξη της λειτουργίας των νέων υποδομών πρόσβασης των σχολείων μετά την  παραλαβή τους. Τα συστήματα αυτά θα αποκτηθούν στα πλαίσια δράσεων του ΕΠΨηφιακή Σύγκλιση ή από άλλες πηγές, όπως η διασύνδεση των σχολείων στο υπό σχεδιασμό Δίκτυο Δημοσίου Τομέα (Εθνικό _ίκτυο ΣΥΖΕΥΞΙΣ-2).

4. Η αναβάθμιση του Call Center ΠΣ_ σε σύγχρονη τεχνολογία και με αυξημένες

λειτουργικές δυνατότητες.

5. Υποστήριξη λύσεων Open Source και δυνατότητα εκτέλεσης εκπαιδευτικών λογισμικών σε ανοιχτά λειτουργικά συστήματα και σε πεπαλαιωμένο εξοπλισμό.

Από την Σελίδα 10

Λαμβάνοντας υπόψη την εμπειρία που προέκυψε από πιλοτική δράση στήριξης του eschool, προβλέπεται η αξιοποίηση του μηχανισμού τεχνικής υποστήριξης φορέων ΠΣΔ για την εγκατάσταση και την πρωτοβάθμια υποστήριξη του e-school πανελλαδικά, έτσι ώστε να έλθει σε στάδιο πλήρους επιχειρησιακής εκμετάλλευσης.

Από την Σελίδα 11

Ενέργεια 2.3: Πρακτική εκπαίδευση του προσωπικού ενδοσχολικής τεχνικής
υποστήριξης και λειτουργική ένταξή του στο ενιαίο σχήμα υποστήριξης
Το Υπ. Παιδείας ΔΒΜΘ σχεδιάζει μία σημαντική μεταβολή στο μηχανισμό τεχνικής
στήριξης των υποδομών ΤΠΕ των σχολείων, η οποία προβλέπει τη συγκρότηση
δομής ενδοσχολικής τεχνικής υποστήριξης από εκπαιδευτικούς πληροφορικής
(ΠΕ19-20). Η μετάπτωση των ΚΕΠΛΗΝΕΤ σε νέο σχήμα πρέπει να εξασφαλίσει τη λειτουργική
ένταξη και τη συνεργασία του νέου προσωπικού ενδοσχολικής υποστήριξης στη
γενικότερη δομή υποστήριξης του ΠΣΔ, δημιουργώντας έτσι ένα ευρύτερο και βιώσιμο σχήμα
Τεχνικής Υποστήριξης ανά Διοικητική Περιφέρεια του Σχεδίου «Καλλικράτης».”

;

Αφήστε μια απάντηση