pliatsap's blog

Κάτω από: Εκπαιδευτικές Εκδρομές | ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
Παρασκευή, 17 Μαρτίου 2017 10:05 μμ |

15 Μαρτίου 2017

Οι μαθητές της Πέμπτης και Έκτης τάξης επισκεφτήκαμε το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών.

Χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες και μπήκαμε στο Μουσείο. Η ομάδα της Έκτης τάξης μπήκε τελευταία.

Αφήσαμε τα πράγματά μας στην είσοδο του Μουσείου. μας δόθηκε το φυλλάδιο με την εκπαιδευτική δραστηριότητα «ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ» και ξεκινήσαμε την ξενάγηση.

Στην είσοδο της έκθεσης του μουσείου ήταν ο πρώτος σταθμός, στον οποίο παρατηρώντας τους Χάρτες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, ήρθαν στο νου μας όσα διδαχθήκαμε για το Βυζάντιο. ….Τι ήταν το Βυζάντιο, το Διάταγμα των Μεδιολάνων, η μεταφορά της πρωτεύουσας , τα γεωγραφικά όρια της αυτοκρατορίας, σημαντικοί αυτοκράτορες, η καθημερινή ζωή των Βυζαντινών, η ανάπτυξη των γραμμάτων και των τεχνών (ιδιαίτερα της Αγιογραφίας), Εικονομαχία, …

Παρατηρήσαμε το Ψηφιδωτό από το ναό του Αγίου Βιταλίου στη Ραβέννα, που έγινε μετά την απελευθέρωση της πόλης από τους Βυζαντινούς (O Ιουστινιανός, ο επίσκοπος Ραβέννας Μαξιμιανός και αξιωματούχοι)

Στην αίθουσα «Παλαιές μορφές – νέα σύμβολα» παρατηρήσαμε προσεχτικά τη μυθική μορφή των αρχαίων Ελλήνων, του Ορφέα ( γλυπτό του 4ου αιώνα μ. Χ. από την Αίγινα ),που γήτευε τα άγρια θηρία με τη μουσική του. Χρησιμοποιήθηκε από τους χριστιανούς ως σύμβολο του Χριστού, που μαγεύει με το λόγο του.

Στην επόμενη αίθουσα με τίτλο «Τα εγκόσμια» παρατηρήσαμε τα αντικείμενα, που φτιάχτηκαν την περίοδο από τον 2ο έως τον 7ο αιώνα μ. Χ. Σημειώσαμε τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή τους. Διαπιστώσαμε, ότι παρόμοια αντικείμενα φτιαγμένα με τα ίδια υλικά κατασκεύαζαν οι άνθρωποι και τους προηγούμενους αιώνες.

Στην ενότητα «Οι ναοί της νέας θρησκείας» είδαμε εκθέματα, που προέρχονται από τους χριστιανικούς ναούς του 4ου, 5ου, 6ου και 7ου αιώνα μ. Χ. Ανάμεσά τους βρίσκονται και τμήματα από πολύχρωμο ψηφιδωτό δάπεδο του 5ου αιώνα από χριστιανικό ναό της Αθήνας.

Κατεβήκαμε δύο επίπεδα πιο κάτω και βρεθήκαμε στη ενότητα «Χριστιανική Αίγυπτος. Κοπτική τέχνη».  Ανάμεσα στα εκθέματα είδαμε κι έναν παιδικό χιτώνα του 6ου αιώνα από την Αίγυπτο.

Στην επόμενη ενότητα «Τόπος αναψύξεως. Οι χριστιανοί μπροστά στον θάνατο» είδαμε έναν διπλό χτιστό τάφο του 6ου αιώνα, που βρέθηκε στην Αττική, καθώς και διάφορα αντικείμενα, που βρέθηκαν σε χριστιανικούς τάφους της ίδιας εποχής.

Στην ενότητα «Εξουσία και διοίκηση» παρατηρήσαμε με μεγάλη προσοχή ένα αυτοκρατορικό έγγραφο του 1301. Στη μικρογραφία του χειρόγραφου εικονίζεται ο αυτοκράτορας Ανδρόνικος Β΄ Παλαιολόγος και η μορφή του Ιησού. Το έγγραφο είναι γραμμένο πάνω σε περγαμηνή, δηλαδή σε κατεργασμένο δέρμα ζώου. Κοντά στο έγγραφο εκτίθεται μια σειρά χρυσών βυζαντινών νομισμάτων.

Στην αίθουσα «Λατρεία και τέχνη» είδαμε αρκετές βυζαντινές εικόνες, που φτιάχτηκαν από τον 9ο έως τον 15ο αιώνα. Οι περισσότερες είναι φορητοί ζωγραφικοί πίνακες πάνω σε ξύλο. Στην ίδια αίθουσα είδαμε και άλλα αντικείμενα, που βρίσκονταν κάποτε σε έναν βυζαντινό ναό.

Στην αίθουσα «Όψεις δημόσιου και ιδιωτικού βίου» είδαμε αντικείμενα, που εξυπηρετούσαν τις καθημερινές ανάγκες των ανθρώπων στα βυζαντινά χρόνια. Εντοπίσαμε κάποια από αυτά, όπως : Χτένι από ελεφαντόδοντο, γυάλινο μυροδοχείο, μεταλλικό τάσι, πήλινο κουμπαρά, Σαλτσάριο [πήλινο σκεύος για να σερβίρονται ζεστές σάλτσες], ασημένια σκουλαρίκια, κ.ά.

Ολοκληρώσαμε την ξενάγησή μας στο Μουσείο … και επιστρέψαμε στο σχολείο μας.

Ο Ιουστινιανός, ο επίσκοπος Ραβέννας Μαξιμιανός και η αξιωματούχοι image-0-02-05-90ee6d4418761a3f5b6b80b5b2ce4b605d706fd50e28f4186a34d3de6a99e04c-V image-0-02-05-8006c0e7124caa160c71a9ab97f6f1db0be951107df3b9ae3f539ce2a4344c8c-V image-0-02-05-894a7b7f45081e3a5e355421780133b557b37836a0f574851d0f6240939ba52f-V

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.