Την τελευταία εβδομάδα πριν το κλείσιμο των σχολείων για τα Χριστούγεννα, συνηθίζουμε να αφιερώνουμε πολύ χρόνο σε παιχνίδι. Ένα από τα αγαπημένα μας παιχνίδια είναι και το παρακάτω επιτραπέζιο.
Ο κάθε παίκτης ρίχνει το ζάρι και ανάλογα σε ποιο κουτάκι βρεθεί τραβάει μια κάρτα – πρόκληση. Αν πραγματοποιήσει την πρόκληση τότε μπορεί να συνεχίσει στον επόμενο γύρο. Αν αρνηθεί τότε χάνει τη σειρά του. Κερδίζει ο παίχτης που θα φτάσει πρώτος στον τερματισμό, μπορεί όμως να συνεχιστεί το παιχνίδι για να δούμε ποιος θα τερματίσει δεύτερος ή τρίτος.
Μπορείτε να εκτυπώσετε το παρακάτω αρχείο, να το πλαστικοποιήσετε και… καλή σας διασκέδαση!!!