smyrida.gr

Το Γενικό Λύκειο Τραγαίας το σχολικό έτος 2007-08 συμμετείχε στο πρόγραμμα «Εξόρυξη ζωής μέσα από τον ορυκτό πλούτο: Το παράδειγμα της Σμυριδας» μαζί με άλλα σχολεία της Νάξου. Το σχολείο μας ανέλαβε να δημιουργήσει τον ιστότοπο smyrida.gr (πλέον φιλοξενείται εδω), αφιερωμένο αποκλειστικά στη Ναξιακή σμύριδα και στην επιρροή της στις ζωές των κατοίκων των ορεινών χωριών.

Το υλικό που δημοσιεύεται είναι αποτέλεσμα έρευνας των μαθητών. Υπάρχουν πληροφορίες για την σμύριδα ως πέτρωμα, δηλαδή για τις φυσικές και χημικές ιδιότητες της. Προβάλλεται η καθημερινή ζωή των σμυριδεργατών και η ιστορία της Νάξου έτσι όπως επηρεάστηκε από την εξόρυξη της σμύριδας. Στον Ιστότοπό υπάρχει ενδιαφέρον φωτογραφικό υλικό καθώς και εργασίες μαθητών όλων των σχολείων της σύμπραξης για τη λαϊκή ποίηση, τον εναέριο και την ζωή στα ορυχεία.