ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑ ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Ηλιοβασίλεμα

Φεβ 201811

Το ηλιοβασίλεμα ή δύση του Ήλιου είναι η ημερήσια εξαφάνιση του Ήλιου κάτω από το δυτικό ορίζοντα, ως αποτέλεσμα της περιστροφής της Γης. Στην αστρονομία, ορίζεται ως η στιγμή στην οποία η άκρη του Ήλιου που ακολουθεί εξαφανίζεται κάτω από τον ορίζοντα. Όμως, λόγω της ατμοσφαιρικής διάθλασης, τη στιγμή του ηλιοβασιλέματος, ο Ήλιος βρίσκεται ήδη μια διάμετρο κάτω από τον ορίζοντα

ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

από κάτω από: Γεωγραφία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ηλιοβασίλεμα

Απόκριες !

Φεβ 20186

Απόκριες ονομάζονται οι τρεις εβδομάδες πριν από την Καθαρά Δευτέρα οπότε και αρχίζει η Μεγάλη Σαρακοστή. Ταυτίζονται με την περίοδο του Τριωδίου, μια κινητή περίοδο στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση από την Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου μέχρι την Κυριακή της Τυροφάγου ή Τυρινής.

από κάτω από: Τα νέα μας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Απόκριες !

Καλημέρα κόσμε!

Φεβ 20186