11η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

11η Εκδήλωση για τις Φυσικές Επιστήμες στην Καρδίτσα

Στην Καρδίτσα η εκδήλωση έγινε στις 31 Μαΐου, στο 14ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, με συμμετοχή 7 σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (2ο, 4ο, 7ο, 12ο και 14ο Δημοτικά Σχολεία Καρδίτσας, Δημοτικό Σχολείο Καλλίθηρου και Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο «Ουράνιο Τόξο»), ενώ συμμετοχή είχε και το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Καρδίτσας.

Για να παρουσιαστούν τα εκθέματα και οι δραστηριότητες των μαθητών πολλές δεκάδες θρανία, στην αυλή του σχολείου γέμισαν ασφυκτικά με πειραματικές διατάξεις, με κατασκευές, με φυτά και με βιβλία. Επίσης γύρω από τους πάγκους ήταν αφίσες και
ζωγραφιές, επεξηγηματικές των δραστηριοτήτων που παρουσιαζόταν, καθώς και σχετικές με τη θεματολογία στην οποία ήταν αφιερωμένη η εκδήλωση.

Η τάξη μας παρουσίασε τα εξής πειράματα κερδίζοντας τις εντυπώσεις και το ενδιαφέρον όσων τα παρακολούθησαν.  Μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ

Ένα ακόμη πείραμα που παρουσιάσαμε ήταν “Η κρήνη του Ήρωνα”. Δείτε το ΕΔΩ