Το λιοντάρι της Αμφίπολης

“Lion Hunt@the museum”- ετικέτα ποιότητας!!!

Είμαστε ιδιατέρως χαρούμενοι καθώς το σχολείο μας έχει αποσπάσει Πανευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας για το πρόγραμμα ETwinning “Lion Hunt@ the Museum”. Στη διάρκειά του , τα παιδιά του 29ου Νηπιαγωγείου Σερρών γνώρισαν την ιστορία του Λιονταριού της Αμφίπολης και προσπάθησαν να μάθουν τα μυστικά του Λόφου Καστά που φυλούσε το λιοντάρι.

Κάθε σχολείο που συμμετείχε στο πρόγραμμα, διάλεξε κι ένα λιοντάρι- μνημείο για να ασχοληθεί. Το Νηπιαγωγείο μας έφτιαξε video γνωριμίας, τα οποία και κοινοποίησε στα συνεργαζόμενα σχολεία.

Το πρόγραμμα δομήθηκε ως εξής:

• Συλλέξαμε πληροφορίες σχετικές με το λιοντάρι της Αμφίπολης.
  • Δημιουργήσαμε ομαδικές ζωγραφιές για την ιστορία του λιονταριού.
  • Ζωγραφίσαμε το λιοντάρι στη σημερινή του μορφή.
  • Δημιουργήσαμε το πρωτοσέλιδο που πιστεύαμε ότι θα είχε η εφημερίδα εκείνης της εποχής με θέμα την εύρεση του λιονταριού.
  • Δημιουργήσαμε το χάρτη της διαδρομής από την πόλη μας μέχρι την Αμφίπολη.
  • Επισκεφτήκαμε το αρχαιολογικό μουσείο Σερρών και ένα εργαστήρι αγγειοπλαστικής και στη συνέχεια φτιάξαμε το δικό μας μουσείο , με τα δικά του ευρήματα .
  • Γίναμε αρχαιολόγοι,καταγράψαμε τον εξοπλισμό ενός αρχαιολόγου, ετοιμάσαμε ένα κουτί με τα απαραίτητα σύνεργα παρατήρησης,χαράξαμε κάνναβο μέσα κι έξω από την τάξη και κάναμε πολλές ανασκαφές με πολλά πολλά ευρήματα!!!