Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Για το 2017 η ημέρα ασφαλούς διαδικτύου είναι η Τρίτη 7 Φεβρουαρίου. Την ημέρα αυτή η καθηγήτρια πληροφορικής του σχολείου μας κ. Αμαλία Μπαϊμάκη ενημέρωσε τους μαθητές και τους δασκάλους για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της χρήσης του διαδικτύου καθώς και για τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε για την ασφαλή περιήγησή μας σε αυτό.

Μεταξύ άλλων προβλήθηκαν τα παρακάτω βίντεο.

Όταν βλέπεις κάτι παράξενο στο διαδίκτυο, πάντα να ζητάς βοήθεια!

Η Κοκκινοσκουφίτσα στο δάσος του διαδικτύου

Ήταν μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση και ευχαριστούμε θερμά την κ. Αμαλία Μπαϊμάκη!