3η Πανελλήνια ημέρα αθλητισμού

Ως η 3η Πανελλήνια ημέρα αθλητισμού ορίστηκε η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016. Το σύνθημα της σημερινής ημέρας είναι: «Νιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Στο σχολείο μας λοιπόν, πραγματοποιήθηκαν σχετικές δραστηριότητες και δεν έγιναν μαθήματα.

Με το τμήμα Α΄2 γράψαμε αρχικά τη φράση “Πανελλήνια ημέρα αθλητισμού” στο τετράδιο της ορθογραφίας (ήταν γραμμένη στον πίνακα). Τα γράμματά μας ήταν αρκετά καλά!

009 010 - Αντιγραφή 010 011 - Αντιγραφή 011 012 - Αντιγραφή 012 013

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες ζωγράφισαν προσπαθώντας να δείξουν το φόβο που νιώθουν κάποια παιδιά για τον αθλητισμό ή την αποτυχία που βιώνουν.

001 (2)

003

004

005

006

007

008

Μαζί με όλα τα παιδιά του σχολείου, παρακολουθήσαμε ένα βίντεο σχετικό με τα παραολυμπιακά αθλήματα. Την επιμέλεια της παρουσίασης αυτής είχε η καθηγήτρια φυσικής αγωγής κα Αρετή Παπαγεωργίου.

Η κ. Αρετή Παπαγεωργίου μάς μίλησε για τα παραολυμπιακά αθλήματα και στη συνέχεια προβλήθηκε σχετικό βίντεο

Επίσημος καλεσμένος του σχολείου μας για την ημέρα αυτή ήταν ο κ. Άγγελος Διμπιτούζης, αθλητής στην ομάδα “Μέγας Αλέξανδρος 1994 Δήμου Δέλτα” στο άθλημα της καλαθοσφαίρισης με αναπηρικό αμαξίδιο. Ο κ. Άγγελος Διμπιτούζης συμμετείχε στην Εθνική Ελλάδος στους Παραολυμπιακούς αγώνες του 2004.

Ο κ. Άγγελος Διμπιτούζης μίλησε με τους μαθητές και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις τους

Στην αυλή του σχολείου ο κ. Διμπιτούζης μάς μίλησε για τους κανόνες του αθλήματος που εκπροσωπεί και μας έκανε μια σχετική επίδειξη.

Τον ευχαριστούμε θερμά που μας επισκέφτηκε!

DSCN0056

Τέλος, όλες οι τάξεις έπαιξαν ένα παιχνίδι υπό την καθοδήγηση της γυμνάστριάς μας κ. Αρετής Παπαγεωργίου.

DSCN0067

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα μέρα για το σχολείο μας!!!

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές!!!