Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς

Την Τετάρτη 18 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στο  3ο Δημοτικό Σχολείο Σίνδου επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο με τίτλο: “Διδασκαλία της Ιστορίας μέσα από την τέχνη” με εισηγήτρια την εκπαιδευτικό κα Πασχαλίνα Γκρούγια. Για να δείτε τη σχετική πρόσκληση πατήστε εδώ.

Αρχικά έγινε παρουσίαση του προγράμματος “Η τέχνη στην αρχαία Ελλάδα”
και στη συνέχεια έγινε παρουσίαση του βιβλίου που δημιουργήθηκε από τα μαθητικά φύλλα εργασίας.
Παρουσίαση ερωτήσεων που δημιουργήθηκαν με πρόγραμμα ανοιχτού λογισμικού με σκοπό να χρησιμοποιηθούν από τους μαθητές και τις μαθήτριες

Ακολούθησε το εργαστήριο αγγειοπλαστικής
Ο κύριος Θοδωρής Γαλιγαλίδης μάς έκανε επίδειξη κατασκευής αντικειμένων με τη χρήση του τροχού
Οι εκπαιδευτικοί δοκίμασαν να κατασκευάσουν διάφορα αντικείμενα χρησιμοποιώντας τον κεραμικό τροχό…
…με τη βοήθεια του έμπειρου αγγειοπλάστη.
Οι δημιουργίες μας
Παράλληλα, λειτούργησε – με πολύ μικρότερη συμμετοχή- εργαστήριο κατασκευής αντικειμένων που αναπαριστούν έργα τέχνης από την αρχαιότητα
Πήλινο ειδώλιο

Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης και την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων, κα Βιργινία Αρβανιτίδου, που μας έδωσαν την ευκαιρία να παρουσιάσουμε το πρόγραμμα αυτό. Ευχαριστούμε επίσης τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν.

2 σχόλιαστο “Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς

1. Ονειρεμένο και βιωματικό το Σεμινάριο.
    Όταν το μεράκι, η φαντασία, συναντούν ταλαντούχους μαθητές
    και εμνευσμένη δασκάλα, τότε το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!
    Εύγε, σε όλους και όλες!
    Συγχαρητήρια Λίνα!Καλή δύναμη!
    Ελπίζω να συνεργαστούμε κάποτε.

2. Ευχαριστούμε πολύ Βίκυ για τα καλά σου λόγια! Ήταν πολύ μεγάλη μου χαρά και τιμή η πραγματοποίηση αυτού του σεμιναρίου. Χαίρομαι που το βρήκες ενδιαφέρον και σε ευχαριστώ θερμά που ήρθες!Καλή συνέχεια με το ιστολόγιό σου.Το είδα και νομίζω ξεκινάς πολύ καλά και με περισσή διάθεση!Εύχομαι κι εγώ να συνεργαστούμε!!!