ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ Α΄ ΛΥΚ. – ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ Α΄ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ

ΠΡΟΣΟΧΗ

Διαγώνισμα – Πολιτική Παιδεία Α΄  Λυκείου – Α΄ τετρ.

Εδώ θα βρείτε υλικό για το διαγώνισμα Α΄ τετραμήνου:

Κεφάλαιο Πρώτο

Προτάσεις Σωστού / Λάθους – Πρώτου Κεφαλαίου

Ερωτήσεις Πρώτου Κεφαλαίου

Προτάσεις Πολλαπλής επιλογής : Θα προέρχονται,  αποκλειστικά, από τις   Προτάσεις Σωστού / Λάθους  με την προσθήκη και  άλλων  επιλογών π.χ.

Η πρόταση Σωστού / Λάθους: ” Η πλήρης κυριαρχία της οικονομίας στην πολιτική μπορεί να οδηγήσει στον  ολοκληρωτισμό” (η οποία είναι λανθασμένη)

μετατρέπεται σε πρόταση πολλαπλής επιλογής ως εξής:

Η πλήρης κυριαρχία της οικονομίας στην πολιτική

α) μπορεί να οδηγήσει στον  ολοκληρωτισμό

β) χαρακτηρίζεται αποικιοποίηση της πολιτικής (σωστή)

γ) ονομάζεται παγκοσμιοποίηση

Κεφάλαιο Δεύτερο

Προτάσεις Σωστού/Λάθους (αρχείο 1) – Δεύτερου Κεφαλαίου

Προτάσεις Σωστού / Λάθους (αρχείο 2) – Δεύτερου Κεφαλαίου

Ερωτήσεις Δεύτερου Κεφαλαίου

Προτάσεις Πολλαπλής επιλογής: Θα προέρχονται,  αποκλειστικά, από τις   Προτάσεις Σωστού / Λάθους  με την προσθήκη και  άλλων  επιλογών (βλέπε παραπάνω, παράδειγμα πρώτου κεφαλαίου)

Προσοχή: Παρακαλούνται οι μαθητές που γνωρίζουν κάποιους συμμαθητές τους οι οποίοι δεν έχουν πρόσβαση στο παραπάνω υλικό του διαγωνίσματος (είτε γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο είτε γιατί δεν υπάρχει ηλεκτρονικός υπολογιστής – τάμπλετ κ.τ.λ.) να τους ενημερώσουν ότι υπάρχουν περιορισμένου αριθμού εκτυπώσεις των παραπάνω αρχείων.