Πολυμέσα – Επεξεργασία Εικόνας ΙΙΙ – “Η Lady Gaga στο Σχολείο”

Ξεκινώντας με μία εικόνα από την Αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και με μία της Lady Gaga θα τις συνδυάσετε ώστε να φαίνεται ότι η Lady Gaga τραγούδησε στο σχολείο. Επίσης θα “σβήσετε” από την αρχική φωτογραφία έναν άνθρωπο.
Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:
  1. Εισάγετε την εικόνα της αίθουσας του σχολείου
  2. Πηγαίνετε Image->Image resize και το κάνετε width 800px με constraint proportions
  3. File->Import την εικόνα της Lady Gaga και με το δευτερο εργαλείο την τοποθετείτε όπου θέλετε (βάλτε το layer της λίγο διαφανές).
  4. Διπλό κλικ ή enter για να το πάρει
  5. Με γόμα με hardness 80% σβήστε το φοντο της Lady Gaga (αλλάζετε το size και κάνετε ζουμ)

Ωραία τώρα πάμε να σβήσουμε έναν κύριο από τους όρθιους

1. Φτιάξτε ένα νέο Layer
  2. Επιλέγεται το εργαλείο Clone Stamp Tool (δεξια από το τελευταίο, το Liquify)
  3. Πατάτε Shift+Click πάνω από το κεφάλι του και βάφετε προς τα κάτω το κεφάλι και τον κορμο
  4. Ξανα Shift+Click διπλα στα πόδια και βάφετε προς τα αριστερα τα ποδια

Σούπερ!! Τώρα θα βάλουμε γράμματα στον πίνακα.

1. Φτιάξτε ένα νέο layer και βάλτε το ανάμεσα στο σχολείο και τη lady gaga
  2. Επιλέξτε το εργαλείο Text (A) και γράψτε ένα “Welcome to Kranidi” ή κάτι τέτοιο
  3. Επιλέξτε μία γραμματοσειρά και μεγάλο μέγεθος γραμμάτων
  4. Επιλέξτε στο παράθυρο των layers το fx (όποτε σας ρωταει κάτι κάντε yes)
  5. Επιλέξτε Glow και βάλτε ένα color, μεγάλο strength και τσεκαρετε το knockout.

Τελικές πινελιές

Ρυθμίστε τα Image -> Brightness & Contrast σε Lady Gaga και σχολείο

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/petrosc/2011/12/02/%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%85%ce%bc%ce%ad%cf%83%ce%b1-%ce%b5%cf%80%ce%b5%ce%be%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b1-%ce%b5%ce%b9%ce%ba%cf%8c%ce%bd%ce%b1%cf%82-%ce%b9%ce%b9%ce%b9-%ce%b7-lady-gaga/

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.