Ανδρομαχη Πετκανα

Εκπαιδευτική Ηγεσία

Με αφορμή την τοποθέτηση μου ως Διευθύντρια στο Επαγγελματικό Λύκειο της Αγ.Παρασκευής,

γράφει η Ανδρομάχη Πετκανά

ΔIMG_20140801_165346255 - Copyιάβασα, ξεφύλλισα, διέτρεξα ,εριξα μια ματιά σε πολλά βιβλία και αρχεία σε εντυπη και ηλεκτρονική μορφή με θέμα την διοίκηση σχολείου.
Θέτω ως ερώτημα στον εαυτό μου το παρακάτω απόσπασμα απο το βιβλίο του κ.Πασιαρδή και απαντάω.
“Ποιά είναι η κινητήρια δύναμη σας σε αυτήν την εργασία(αξίες ,φιλοδοξίες σκοποί).Ποιές επιδράσεις ή σημαντικές εμπειρίες της ζωής σας διαμόρφωσαν τις απόψεις σαςσχετικά με τη ζωή,τις αξίες τις φιλοδοξίες σας ,τις επιδιώξεις  και τις ενέργειες σας;”

Η κινητήρια δύναμή μου είναι η αγάπη μου για το σχολείο,το πάθος μου για δημιουργία, η διάθεση μου να ασχολήθώ μέσα από έναν άλλο ρόλο με την εκπαιδευτική διαδικασία,η πρόκληση να πάρω πρωτοβουλίες και να έχω ένα καλό αποτέλεσμα,η πρόθεσή μου να κριθώ on line για τις ενέργειές μου.

Εργάζομαι ως καθηγήτρια(Εκπαιδευτικός Ηλεκτρονικής) από το 1988.Δίδαξα ως αναπληρώτρια καθηγήτρια για 7 σχολικές χρονιές  και στην συνέχεια διορίσθηκα μόνιμα.Συνηθίζω να λέω ότι δούλεψα σε πολλούς τύπους σχολείων(Γυμνασια ,Λύκεια,Πολυκλαδικά ΕΠΑ.Λ).Ειμαι πολύ εξοικειωμένη με το περιβάλλον του σχολειου γιατί βρίσκομαι συνεχώς σ αυτό από μαθήτρια ,στην συνέχεια φοιτήτρια και μετά καθηγήτρια.Χαίρομαι που η τεχνολογία μου δίνει βήμα για να μιλήσω για όλα αυτά.Δεν θα κλεισω αυτό το αρθρο.Θα επανέρχομαι και θα το συμπληρώνω.
Ευχαριστώ

Δεν υπάρχουν σχόλια μέχρι τώρα
Αφήστε ένα σχόλιο