Ανδρομαχη Πετκανα

8 Οκτωβρίου, 2012, 9:07 μμ
από ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ ΠΕΤΚΑΝΑ | Κάτω από: Τεχνολογία και Εκπαίδευση

γράφει η Ανδρομάχη Πετκανά

Με αφορμή μια ενδιαφέρουσα ομιλία που άκουσα θα ήθελα να αναφερθώ στην μάθηση με τη βοήθεια του υπολογιστή.

Η απόκτηση γνώσεων δεν γίνεται πια μόνο στην τάξη ούτε μόνο στον χρόνο που είναι τα παιδιά στο σχολείο.Επίσης ο καθηγητής μπορεί να διδάξει, αξιοποιώντας τα πλεονεκτήματα της τεχνολογιας ,οχι μόνο στην τάξη και όχι μόνο τις ώρες του σχολείου.

Το e-learning είναι χρήσιμο σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης.Εγώ διατηρώ  μαθήματα στο eclass.sch.gr  τα εξής:Κυκλώματα AC/DC,Επικοινωνίες και δίκτυα για την Β και Γ τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα.

Τα μαθήματα αυτά λειτουργούν υποστηρικτικά, στα μαθήματα που διδασκω στο σχολείο.Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα από το σπίτι τους να έχουν πρόσβαση σε υλικό που αφορά το μάθημα που διδάχθηκε στο σχολείο.

Ευχαριστώ

Δεν υπάρχουν σχόλια μέχρι τώρα
Αφήστε ένα σχόλιο