“Χάρτινο νόμισμα-το ελληνικό χαρτονόμισμα”

Νόμισμα

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα

για μαθητές Δ΄- ΣΤ΄ Δημοτικού και Γυμνασίου

στο Μουσείο Χαρτονομισμάτων Ιονικής Τραπέζης στην Κέρκυρα

Με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων για το σχολικό έτος 2022-2023

Στο πλαίσιο της μόνιμης έκθεσης  “Ελληνικό Χαρτονόμισμα. Ιστορικές Μαρτυρίες”, που παρουσιάζεται στο Μουσείο Χαρτονομισμάτων Ιονικής Τραπέζης στην Κέρκυρα, διεξάγεται για ακόμη μία χρονιά το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο:

Χάρτινο νόμισμα – το ελληνικό χαρτονόμισμα

Κύριος στόχος του Εκπαιδευτικού Προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία του νομίσματος, με έμφαση στα ελληνικά χαρτονομίσματα, που κυκλοφόρησαν από την ίδρυση του Ελληνικού Κράτους (1830) έως την έλευση του Ευρώ (2002).

Μέσα από διαλογική συζήτηση, με τη χρήση σχετικού εποπτικού υλικού, οι μαθητές εξοικειώνονται με την εικονογραφία των ελληνικών χαρτονομισμάτων και μαθαίνουν σημαντικές στιγμές της ελληνικής ιστορίας. Επιπλέον, αναπτύσσουν τις δημιουργικές τους ικανότητες και σχεδιάζουν ένα χαρτονόμισμα, ενώ ταυτοχρόνως καλλιεργούν την κοινωνικότητά τους και το πνεύμα συνεργασίας μέσα από ομαδικές δραστηριότητες.

Για τις ανάγκες του Προγράμματος έχουν σχεδιασθεί δύο έντυπα, τα οποία απευθύνονται στις δύο διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης (Δημοτικό και Γυμνάσιο). Τα έντυπα διανέμονται στους μαθητές και αποτελούν υποστηρικτικό υλικό για τη διεξαγωγή ερευνητικών δραστηριοτήτων στους χώρους της Έκθεσης.

Η συμμετοχή στο Πρόγραμμα είναι δωρεάν

Διάρκεια προγράμματος: 1 ώρα

Αριθμός παιδιών: έως 25

Ημέρες διεξαγωγής: Τρίτη έως Παρασκευή