Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Χάρτινο νόμισμα-το ελληνικό χαρτονόμισμα» για μαθητές/τριες Δ, Ε και ΣΤ Δημοτικού

Στο πλαίσιο της μόνιμης έκθεσης “Ελληνικό Χαρτονόμισμα. Ιστορικές Μαρτυρίες” που παρουσιάζεται στο Μουσείο Χαρτονομισμάτων Ιονικής Τραπέζης στην Κέρκυρα, διεξάγεται το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο:

“Χάρτινο νόμισμα-το ελληνικό χαρτονόμισμα”

Κύριος στόχος του Εκπαιδευτικού Προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες την ιστορία του νομίσματος, με έμφαση στα ελληνικά χαρτονομίσματα, που κυκλοφόρησαν από την ίδρυση του Ελληνικού Κράτους (1830) έως την έλευση του Ευρώ (2002).

Η συμμετοχή στο Πρόγραμμα είναι δωρεάν

Διάρκεια Προγράμματος: 1 ώρα

Αριθμός παιδιών: ένα μόνο τμήμα έως 20 μαθητές/τριες

Ημέρες διεξαγωγής: Τετάρτη – Παρασκευή

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής:

Υπεύθυνος Προγραμμάτων: Κωνσταντίνος Χριστόπουλος

ΜΟΥΣΕΙΟ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΙΟΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ

Πλατεία Αγίου Σπυρίδωνος (Ηρώων Κυπριακού Αγώνα), 491 00 ΚΕΡΚΥΡΑ

Tηλέφωνο: 266 104 1552

Μέτρα υγειονομικής προστασίας στο Μουσείο

Σύμφωνα με τo ΦΕΚ 4187/Β/10-9-2021 για τη λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και το ΦΕΚ 4206/Β/12-9-2021 για τα έκτακτα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας:

Οι μαθητές/τριες κάτω των 12 ετών θα πρέπει να φέρουν μαζί τους:

• Βεβαίωση νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου ή
  • Δήλωση αυτοδιαγνωστικού ελέγχου νόσησης (self-test)-Σχολική Κάρτα αρνητικού αποτελέσματος 24 ωρών.

Οι εκπαιδευτικοί-συνοδοί θα πρέπει να φέρουν μαζί τους:

• Πιστοποιητικό εμβολιασμού ή
  • Βεβαίωση νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου ή
  • Βεβαίωση εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου (rapid test ή PCR test).

Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους καθ’ όλη τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος, καθώς και η υγιεινή των χεριών με τη χρήση υγρού αντισηπτικού.

Συνημμένα, σας αποστέλλουμε την έγκριση του Υπουργείου και την αναλυτική παρουσίαση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος.

ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΧΑΡΤΙΝΟ 2021-2022

ΧΑΡΤΙΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ. ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ_ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ