Αποτελέσματα διαγωνισμού ζωγραφικής

Ο νικητής του Διαγωνισμού Ζωγραφικής του Μουσείου Χαρτονομισμάτων Ιονικής ΤραπέζηςΜε μεγάλη συμμετοχή και επιτυχία ολοκληρώθηκε ο Διαγωνισμός Ζωγραφικής που διοργανώθηκε, για πρώτη φορά, από το Μουσείο Χαρτονομισμάτων Ιονικής Τραπέζης σε συνεργασία με
το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας.
Συμμετείχαν συνολικά 243 μαθητές από 9 Δημοτικά Σχολεία της Κέρκυρας, που εμπνεύστηκαν από την Ελληνική Επανάσταση και δημιούργησαν το δικό τους έργο με χρώμα, φαντασία και αρκετή πρωτοτυπία.
Νικητής του Διαγωνισμού είναι ο Αλέξανδρος Νίκας, μαθητής της Δ΄ τάξης, από το Δημοτικό Σχολείο Παλαιάς Πόλης Κέρκυρας.
O νικητής του Διαγωνισμού θα δει το έργο του στην αφίσα της εκπαιδευτικής δράσης για την Ελληνική Επανάσταση, η οποία θα σχεδιαστεί σε ψηφιακή μορφή, εξαιτίας των ιδιαίτερων συνθηκών που διαμόρφωσε η υγειονομική κρίση της πανδημίας COVID-19, και καθώς παραμένει άγνωστο πότε και πώς θα επαναλειτουργήσουν τα Μουσεία.
Το Δημοτικό Σχολείο Παλαιάς Πόλης Κέρκυρας θα παραλάβει τη Μουσειοβαλίτσα της Νομισματικής Συλλογής, με το πρόγραμμα «Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα» την Τετάρτη 14 Απριλίου 2021 από την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΠΕ Κέρκυρας και τον Υπεύθυνο του Μουσείου Χαρτονομισμάτων Κέρκυρας.
Το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας ευχαριστεί θερμά όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό καθώς και τους εκπαιδευτικούς που αγκάλιασαν την πρωτοβουλία αυτή, μέσα σε πρωτόγνωρες και αντίξοες συνθήκες.