«Ενημέρωση για τη δυνατότητα υλοποίησης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων»

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω των ειδικών συνθηκών που έχουν διαμορφωθεί εξαιτίας του COVID-19 και έχοντας ως προτεραιότητα μας την ασφάλεια της εκπαιδευτικής κοινότητας, και εν αναμονή της έκδοσης της νέας εγκυκλίου για το σχεδιασμό και την υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, κατά τη φετινή σχολική χρονιά δεν θα πραγματοποιηθούν μαζικές επιμορφωτικές συναντήσεις για την ενημέρωση αναφορικά με τα Προγράμματα αυτά.

Σε ό,τι μας αφορά, θεωρούμε ότι η υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων είναι σημαντικότατη ως εκπαιδευτική πρόσθετη αξία στο πλαίσιο της ολόπλευρης καλλιέργειας και ανάπτυξης της προσωπικότητας των μαθητών/ τριών. Ιδιαιτέρως στις δυσκολίες που προβάλλει η εποχή μας οι κάθε είδους σχολικές δραστηριότητες μπορούν να ωθήσουν την πνευματική ανάπτυξη, την αισθητική καλλιέργεια, τη δημιουργική έκφραση των μαθητών και την ευαισθητοποίησή τους σε ποικίλα θέματα. Μεταξύ αυτών σημασία έχει και η προαγωγή της ψυχικής και σωματικής υγείας των παιδιών, όπως και η υγιής κοινωνική λειτουργικότητα, που τόσο πολύ βάλλονται σήμερα. Επιπροσθέτως, τα Προγράμματα Αγωγής Υγείας αποτελούν τον πλέον ενδεδειγμένο τρόπο διαχείρισης προβλημάτων και δυσλειτουργιών που εμφανίζονται στην τάξη λόγω του COVID19.

Ως εκ τούτου, οι σχολικές μονάδες που επιθυμούν να λάβουν γνώση για τη δυνατότητα υλοποίησης Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Πολιτιστικών Θεμάτων, μπορούν να αιτηθούν στον παρακάτω σύνδεσμο

προκειμένου να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους και να δρομολογηθεί η σχετική ενημέρωση. Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση που την ενημέρωση δεν επιθυμεί συνολικά ο σύλλογος διδασκόντων, υπάρχει η δυνατότητα αυτό να γίνει και κατ’ άτομο. Η σχετική εκδήλωση ενδιαφέροντος θα γίνεται από τον/την διευθυντή/ντρια/ προϊστάμενο/η της σχολικής  μονάδας για όσους από τους εκπαιδευτικούς επιθυμούν.

Σε κάθε περίπτωση, βρισκόμαστε στη διάθεσή σας για συνεννόηση αναφορικά με τον τρόπο που μπορεί να πραγματοποιηθεί η συνάντηση, έχοντας πάντα ως γνώμονα τα σχετικά μέτρα και την προστασία της υγείας μας.