Πρόσκληση συμμετοχής σχολικών μονάδων σε έκθεση του Πολεμικού Ναυτικού με τίτλο «Μεθ΄Ορμής Ακαθέκτου»

Σας ενημερώνουμε ότι το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σε συνεργασία με το ΝΑΣΚΕ (Ναυτικός Σταθμός Κέρκυρας) δίνει τη δυνατότητα στις σχολικές μονάδες Κέρκυρας να επισκεφτούν τη φορητή έκθεση με θέμα την ιστορία του Πολεμικού Ναυτικού από το 1821 μέχρι το 1945 με τίτλο: «Μεθ’ Ορμής Ακαθέκτου». Η έκθεση αποτελείται από 10 banners, στα οποία απεικονίζονται με σύγχρονο και ευχάριστο οπτικά τρόπο τα ιστορικά γεγονότα χωρισμένα σε χρονικές περιόδους και κειμήλια του Πολεμικού Ναυτικού. Η έκθεση είναι στην ελληνική γλώσσα, απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, αλλά είναι ιδιαίτερα προσανατολισμένη στο νεανικό/ μαθητικό κοινό.

Στο πλαίσιο αυτό, καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να παρακολουθήσουν την έκθεση να δηλώσουν τη συμμετοχή τους έως και την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2018 στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης. Οι επισκέψεις από την πλευρά των σχολικών μονάδων μπορούν να γίνουν την Πέμπτη 6 και την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 από τις 09:00 έως και τις 13:00. Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί στο χώρο της Ιονίου Βουλή και η διάρκεια της ξενάγησης είναι περίπου 20 λεπτά. Απευθύνεται σε μαθητές της Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού και η δυνατότητα συμμετοχής ανά σχολείο/ τάξη είναι το μέγιστο 30 επισκέπτες. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.