«Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας ελέγχου εμβολιαστικής κάλυψης μαθητών»

Σας ενημερώνουμε ότι στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας (‘Εγκριση Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με αρ.πρωτ.Φ15/1636/155780/Δ1),που πραγματοποιείται από το Ιατροκοινωνικό Κέντρο Κέρκυρας για τον έλεγχο της εμβολιαστικής κάλυψης των μαθητών όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων του Νομού Κέρκυρας, ιδιαίτερα την περίοδο που διανύουμε λόγω της επιδημικής έξαρσης της ιλαράς, εντατικοποιούνται οι επισκέψεις στα σχολεία.

Για το σκοπό αυτό οργανώνονται εξορμήσεις από τις Επισκέπτριες Υγείας του ΙΑΚ

έπειτα από συνεννόηση με τους Διευθυντές των σχολείων και τις Προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων για τον προγραμματισμό της αποτελεσματικότερης συγκέντρωσης  των βιβλιαρίων των μαθητών, τον έλεγχο αυτών και την ενημέρωση των γονιών με ατομικό σημείωμα, προκειμένου να ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός των παιδιών με τις προβλεπόμενες δόσεις.