logo

Με αφορφή τον εορτασμό της εθνικής επετείου που πλησιάζει, σας ενημερώνουμε ότι τα Αρχεία Ν. Ευβοίας έχουν σχεδιάσει και υλοποιούν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα βιωματικού χαρακτήρα “Τα χρόνια της πείνας στην Κατοχή και τα Παιδικά Συσσίτια στη Χαλκίδα, 1943-1944”. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δραστηριότητες με εστίαση στην επεξεργασία αρχειακών τεκμηρίων, ανάλογα με την ηλικία των μαθητών (ανάλυση εγγράφου, φωτογραφίας, γελοιογραφίας κ.λπ.) και δραστηριότητες ενίσχυσης του γνωστικού τους εξοπλισμού και εξοικείωσης με τη γλώσσα και τη γραφή των τεκμηρίων. Πιο κάτω δίνουμε περιγραφή των ενοτήτων του προγράμματος, συμπεριλαμβάνοντας συνδέσμους για ορισμένα από τα αρχειακά τεκμήρια που χρησιμοποιούνται, τα οποία μπορούν να αξιοποιηθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία και από σχολικές μονάδες εκτός Ευβοίας. Όσοι συνάδελφοι επιθυμούν, μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μας για να τους αποσταλούν σε ψηφιακή μορφή τα φύλλα εργασίας. Από τον Ιανουάριο 2017 θα είναι επίσης δυνατός ο δανεισμός του πλήρους φακέλου του προγράμματος σε σχολικές μονάδες για ορισμένο χρονικό διάστημα, μετά από αίτηση στην υπηρεσία μας. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητα.

Το περιεχόμενο του προγράμματος στο σχετικό έγγραφο των ΓΑΚ Εύβοιας: Παιδικά συσσίτια