2η ενημέρωση για τη δράση: Οι μαθητές δημιουργούν

Σας ενημερώνουμε ότι η εκδήλωση με θέμα « Οι μαθητές δημιουργούν»  θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 9 Ιουνίου 2016 τις πρωινές ώρες από 10.00 π.μ.- 14.00μ.μ. και τις απογευματινές ώρες από 18.00 μ.μ. – 22.00 μ.μ.

Για τον καλύτερο προγραμματισμό των σχολείων που θα πάρουν μέρος σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στο χώρο της Πλατείας και συγκεκριμένα μπροστά από την Στέρνα θα υπάρχει εξέδρα όπου εκεί θα μπορούν να πραγματοποιηθούν οι θεατρικές παραστάσεις και τα χορευτικά όπως επίσης και μικροφωνική εγκατάσταση αποτελούμενη από ηχεία και μικρόφωνο. Η εξέδρα θα τοποθετηθεί μία μέρα νωρίτερα σε περίπτωση που κάποια σχολεία επιθυμούν να κάνουν δοκιμή στο χώρο.

Επίσης θα τοποθετηθούν τέντες ( gazebo) διαστάσεων 3χ3 για σκίαση και καλύτερη οριοθέτηση του χώρου όπου θα υλοποιηθούν οι δράσεις και θα τοποθετηθούν οι εικαστικές δημιουργίες των σχολείων.

Τέλος άλλες δράσεις που θα υλοποιηθούν στο χώρο θα είναι αθλητικές δραστηριότητες ( τουρνουά κωπηλασίας σάλας, κρίκετ), σκάκι, αφήγηση παραμυθιών, καλλιτεχνικό εργαστήρι για όσους από τους μαθητές επιθυμούν να πάρουν μέρος.