“Το σχολείο που θέλω”

Την Τρίτη 19 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κέρκυρας ημερίδα-βιωματικό εργαστήριο με θέμα:  “Το σχολείο που θέλω”.

Διοργανωτής της εκδήλωσης ήταν το

ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΩΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ  ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ Π.Ε. ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΔΗ.ΜΟ.Π. «ΝΙΚΟΣ ΜΩΡΟΣ»

Για τη δράση «Το σχολείο που θέλω» συνεργάστηκαν:

• Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης
  • Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης
  • Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων
  • Τα Σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης:

– 7ο Δημοτικό σχολείο Κέρκυρας – Γυμνάσιο Λύκειο Αργυράδων

– Γυμνάσιο Λύκειο Παξών – 4ο Λύκειο Κέρκυρας

Συμμετείχε το 2ο ΕΠΑΛ Κέρκυρας.

Στην Ημερίδα παρουσιάστηκαν θεατρικά δρώμενα με θέμα “το σχολείο που θέλω” και στη συνέχεια οι συμμετέχοντες εργάστηκαν σε ομάδες όπου τους δόθηκε η δυνατότητα να παρουσιάσουν τις δικές τους προτάσεις και να ανταλλάξουν απόψεις για το σχολείο που θέλουν. Στο τέλος της ημερίδας ακολούθησε ανατροφοδοτική συζήτηση και αξιολόγηση ενώ το αποτέλεσμα ήταν εμφανές από  την έκφραση χαράς και ικανοποίησης που αποτυπώθηκε στα πρόσωπα των συμμετεχόντων.

Φωτογραφικό υλικό από την ημερίδα-βιωματικό εργαστήριο με θέμα:   “Το σχολείο που θέλω” θα δείτε εδώ: