Ημερίδα Ανάδειξης Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πρακτικών Αξιοποίησης Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Περιεχομένου

Ημερίδα με θέμα:

Ανάδειξη Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πρακτικών Αξιοποίησης Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Περιεχομένου στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2018, ώρες 5:00 – 8:00 μ.μ. στις εγκαταστάσεις του ΠΕΚ Πάτρας.

Για τη συμμετοχή θα τηρηθεί η σειρά προτεραιότητας των αιτούντων μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός των 40 θέσεων που αναφέρεται στην ανακοίνωση.

Αιτήσεις συμμετοχής  από την Παρασκευή 21/9/2018 και ώρα 09:30 μέχρι την Τρίτη 25/9/2018 ώρα 19:00.

Η ημερίδα συνδιοργανώνεται από το ΙΤΥΕ Διόφαντος και το ΠΕΚ Πάτρας, στο πλαίσιο της Δράσης«ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ» του έργου «Ψηφιακό Σχολείο ΙΙ: Επέκταση και Αξιοποίηση της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας, των Διαδραστικών Βιβλίων και του Αποθετηρίου Μαθησιακών Αντικειμένων» του ΕΠ «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ 2014-2020, με συγχρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΚΤ) και το Ελληνικό Δημόσιο.

Σκοπός της ημερίδας είναι:

• η ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας σχετικά με το ψηφιακό εκπαιδευτικό περιεχόμενο και τις διαδικτυακές υπηρεσίες που έχουν αναπτυχθεί και εξελίσσονται στο πλαίσιο των έργων του Ψηφιακού Σχολείου,
  • η ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας σχετικά με τη Δράση «ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ»,
  • η ευαισθητοποίηση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών για την εποικοδομητική αξιοποίηση του ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου και
  • η προώθηση καλών Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πρακτικών αξιοποίησης ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου.

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων (Γενικής Παιδείας, ΕΠΑΛ και Ειδικής Αγωγής).

Για την συμμετοχή στην ημερίδα είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο  http://i-participate.gr/?p=1310   μέχρι την Τρίτη 25/9/2018 ώρα 17:00.

Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.