Συμμετοχή του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Δήμου Πατρέων για το 2022

ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΔΗΜΟΣ ΠΑΤΡΕΩΝ 2 1

Δελτίο τύπου

Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Δυτικής Ελλάδας, ανταποκρινόμενο στο υπ’ αριθμ. 58973/14-7-2022 έγγραφο του Πάρκου Εκπαιδευτικών Δράσεων του Δήμου Πατρών, διοργάνωσε και υλοποίησε (σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 88η/26-7-22 πράξη της Ολομέλειας του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας) με εξαιρετική επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού Μαθηματικών – Μαθηματικοί Γρίφοι». Υπεύθυνη του σχεδιασμού και της υλοποίησης της δράσης για το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας ήταν η Δρ Αθανασία Μπαλωμένου ΣΕΕ ΠΕ03 Μαθηματικών, σε συνεργασία με την κ. Σπυριδούλα Σουλιώτη, εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ03 (3ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Πατρών) και με την εθελοντική υποστήριξη των μαθητών Κωνσταντίνου Τσακουμάγκου (Μαθητή Β Γυμνασίου του ΠΓΠΠ) και Χρύσανθου Δριμάλα ( μαθητή Α Γυμνασίου του ΠΓΠΠ).

Η εξαιρετική συνεργασία της Δρ Αθανασίας Μπαλωμένου και των συνεργατών της με τον κ. Γιώργο Μαγιάκη, βοηθό Δημάρχου, καθώς και με την κ. Ελένη Μπούκλη, υπεύθυνη του Κέντρου Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, αλλά και τους Ομαδάρχες της κατασκήνωσης, ήταν καθοριστικής σημασίας για τη μεγάλη επιτυχία της δράσης, ανοίγοντας το δρόμο και για άλλες μελλοντικές συνεργασίες.

Η δράση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Ιουλίου 2022 ( ώρα 10.00- 13.00) στο Πάρκο Εκπαιδευτικών Δράσεων του δήμου Πατρών στην Πλάζ.

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιήθηκε από τη ΣΕΕ ΠΕ03 Δρ Αθανασία Μπαλωμένου του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας έλαβαν μέρος 70 μαθητές και μαθήτριες από σχολεία της Πάτρας που συμμετέχουν στις παιδικές κατασκηνώσεις του Δήμου Πατρέων. Ειδικότερα, στο πρώτο μέρος οι μαθητές και οι μαθήτριες χωρισμένοι σε εξαμελείς ομάδες αναζήτησαν τους κρυμμένους από τις υπεύθυνες της δράσης Μαθηματικούς γρίφους τους οποίους και έλυσαν κερδίζοντας αντίστοιχους πόντους. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από το παιχνίδι αφενός να «κάνουν» Μαθηματικά, αφετέρου να καλλιεργήσουν δεξιότητες όπως συνεργασία στην ομάδα, επικοινωνία, επίλυση προβλήματος κ.α. Στο δεύτερο μέρος έγινε παρουσίαση-εισήγηση από την Δρ Αθανασία Μπαλωμένου προς τους μαθητές σχετικά με τη λειτουργία του εγκεφάλου και τη σημασία της καλλιέργειας της μαθηματικής σκέψης και λογικής για την ανάπτυξη του ανθρώπινου εγκεφάλου, παρουσιάστηκαν οι απαντήσεις των γρίφων ενταγμένες στην αντίστοιχη μαθηματική περιοχή που αντιπροσώπευαν (γρίφοι από: κρυπτογραφία, θεωρία γράφων, συνδυαστική, Τρίγωνο Pascal, Πρώτοι αριθμού, tangram και Sudoku). Στο τρίτο μέρος έγινε βράβευση των 4 ομάδων που αναδείχθηκαν ως νικήτριες ομάδες συγκεντρώνοντας τις υψηλότερες βαθμολογίες. Τέλος, όλοι οι εμπλεκόμενοι στη δράση απόλαυσαν χειροποίητα γλυκίσματα (δημιουργία της κ. Σ. Σουλιώτη!).

Μικροί και μεγάλοι δήλωσαν ενθουσιασμένοι με τη δράση και ανυπομονούν να επαναληφθεί την επόμενη χρονιά.

ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΔΗΜΟΣ ΠΑΤΡΕΩΝ