Ψήφισμα συμπαράστασης της Ολομέλειας του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτ. Ελλάδας, για το θάνατο του εκλεκτού εκπαιδευτικού, π. Σχολικού Συμβούλου, π. Περιφερειακού Διευθυντή κ. Θεόδωρου Μπίρμπα

DSC 9838 copy

Ψήφισμα της Ολομέλειας του ΠΕΚΕΣ Δυτ. Ελλάδας

Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕΚΕΣ) Δυτικής Ελλάδας, μετά την αναγγελία του πρόωρου θανάτου του συναδέλφου εκπαιδευτικού, π. Σχολικού Συμβούλου, π. Περιφερειακού Διευθυντή Θεόδωρου Μπίρμπα, συνήλθε σε συνεδρίαση των μελών του.

Ο συνάδελφος Θεόδωρος Μπίρμπας ήταν ιδιαίτερα αγαπητός σε όλη τη σχολική κοινότητα, ευγενής, πράος, υπηρέτησε με συνέπεια, αφοσίωση, αξιοπρέπεια, ήθος και εργατικότητα το δημόσιο σχολείο από πολλές και διαφορετικές θέσεις ευθύνης, κυρίως, όμως, ως Δάσκαλος.  Έφυγε νωρίς και είχε ακόμα πολλά να προσφέρει.

Η Ολομέλεια του ΠΕΚΕΣ Δ.Ε.  αποφάσισε ομόφωνα:

• Να εκφράσει τα ειλικρινή συλλυπητήρια των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου στην οικογένεια του εκλιπόντος.
  • Να παραστεί αντιπροσωπεία στην εξόδιο ακολουθία του εκλιπόντος.
  • Να καταθέσει χρηματικό ποσό στην μνήμη του.
  • Να οργανώσει εκδήλωση επιστημονικού – παιδαγωγικού περιεχομένου στην μνήμη του.
  • Να δημοσιευτεί το παρόν στον Τύπο (έντυπο και ηλεκτρονικό).