BANNER-v4

Με πρωτοβουλία του  ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας   18 ΠΕ.Κ.Ε.Σ της χώρας διοργανώθηκε Επιστημονική Τηλε-Διημερίδα

με θέμα

Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση και Σχολική Πραγματικότητα

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ  ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΤΗΛΕΔΙΗΜΕΡΙΔΑ 25-26-4-2020

pekesexae2020.pdekritis.gr

Πρόγραμμα  | Πρακτικά – Αποθετήριο Διδακτικών Πρακτικών Ιστότοπος

Για να παραλάβετε τη Βεβαίωση Συμμετοχής
[εάν α) είχατε κάνει εγγραφή και β) επιβεβαίωση παρουσίαση  μία φορά – κατά τη διάρκεια της ΤηλεΔιημερίδας με το ίδιο mail)
ακολουθήστε τις οδηγίες εδώ

Κανάλι της Τηλε-Διημερίδας στο YouTube

Εγγραφή για Παρακολούθηση (Δωρεάν):   https://bit.ly/2xl9aSu

F/B : https://www.facebook.com/pekesexae2020

YouTube:  https://bit.ly/2VJDPRM

Πρόσκληση – Μη έγκυρη διεύθυνση URL για PDF (23/04/2020)

Δελτίο τύπου 3 – Μη έγκυρη διεύθυνση URL για PDF| [docx] (23/04/2020)

Δελτίο τύπου 2 – [pdf]| [docx] (17/04/2020)

Υποβολή Εργασίας  (1. Διδακτικών πρακτικών, 2. Εισηγήσεων)
από εδώ
  (έως Μ. Τετάρτη 15/04/2020, 11:00 π.μ. (11/04/2020)  | Αποστολή κρίσεων Μ. Παρασκευή 17/04/2020

Αναρτημένες Εργασίες

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΤΗΛΕΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

Η πρόσκληση υποβολής απευθύνεται στους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) της χώρας και δια αυτών σε εκπαιδευτικούς της περιοχής ευθύνης τους που έχουν δημιουργήσει καινοτόμες πρακτικές διδασκαλίας.

• Θα εκδοθεί τόμος πρακτικών με τις σύντομες (150-250 λέξεων)/εκτεταμένες (350-550 λέξεων) περιλήψεις όλων των εργασιών (προφορικών και αναρτημένων) σε ψηφιακή μορφή με ISBN.
  • Οι προφορικές ομιλίες επιλέχθηκαν κατόπιν προσκλήσεων σε ειδικούς επιστήμονες στο αντικείμενο της εξΑΕ και στα αντίστοιχα πεδία των θεματικών αξόνων. Επιπρόσθετα, θα γίνουν δεκτές ως αναρτημένες ανακοινώσεις και επιπλέον εισηγήσεις από Σ.Ε.Ε. και Εκπαιδευτικούς, εφόσον κριθεί ότι το περιεχόμενο αυτών των εισηγήσεων δεν έχει καλυφθεί από τις εισηγήσεις των προσκεκλημένων ειδικών επιστημόνων στα αντίστοιχα πεδία.

• Οι διδακτικές πρακτικές για προφορική παρουσίαση επιλέχθηκαν ως αντιπροσωπευτικές, μία από κάθε άξονα διδακτικών πρακτικών (ΑΔΠj), κατόπιν προσκλήσεως από όσες υποβλήθηκαν (έως την Παρασκευή 10/04/2020, 20:00). Οι υπόλοιπες, εφόσον οι συγγραφείς τους το επιθυμούν, μπορούν να γίνουν δεκτές για το τμήμα των αναρτημένων ανακοινώσεων.
  • Οι αναρτημένες εργασίες θα γίνουν δεκτές κατόπιν διπλής τυφλής κρίσης (blind review) και θα αναρτηθούν στο Διαδίκτυο στην αντίστοιχη ιστοσελίδα του ιστότοπου της Τηλε-Διημερίδας. Η ανάρτηση κάθε εργασίας θα περιλαμβάνει α) τίτλο εργασίας, συγγραφείς, ιδιότητες συγγραφέων, email επικοινωνίας, σύντομη ή / και εκτεταμένη περίληψη και τον σύνδεσμο από ένα βίντεο παρουσίασης *** (διάρκειας τριών έως δέκα λεπτών).

*** Τα βίντεο παρουσίασης των εργασιών προτείνουμε να περιλαμβάνουν, παρουσίαση διαφανειών με αφήγηση, φωτογραφία ή βίντεο του ομιλητή, όπως θα κάνατε και στην προφορική παρουσίασή σας. Με τον τρόπο αυτό το συγκεκριμένο υλικό θα είναι αξιοποιήσιμο για χρήση και σε ασύγχρονη εκπαίδευση-επιμόρφωση. Για το λόγο αυτό προτείνουμε να  χρησιμοποιήσετε άδειες Creative Commons (https://creativecommons.org/)της επιλογής σας.
Ενδεικτικές οδηγίες για τη δημιουργία βιντεοδιαλέξεων μπορείτε να δείτε από εδώ: 1. Καταγραφή οθόνης παρουσίασης με περιγραφή φωνής ή/και εικόνας μας από την κάμερα,  2. Bιντεοσκόπηση μαθήματος με το Screencast-O-Matic,  3. Screencast-O-Matic Tutorial – FREE Screen Recording Tool

Ο Συντονιστής της Οργανωτικής & Επιστημονικής Επιτροπής  Τηλε-Διημερίδας

Δρ. Σπυρίδων  Παπαδάκης

Οργανωτικός Συντονιστής ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας
Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής (ΠΕ86)

ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ ΠΕ.Κ.Ε.Σ. – ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
(Ο κατάλογος θα οριστικοποιηθεί την Παρασκευή 10/04/2020  με τά την ολοκλήρωση λήψης απόφασης από τις Ολομέλειες και των άλλων ΠΕ.Κ.Ε.Σ.)

1 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας Παπαδάκης Σπυρίδων Οργανωτικής Συντονιστής (ΠΕ86)
ΠΕΚΕΣ Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης
Νικόλαος Ανταμπούφης Οργανωτικός Συντονιστής (ΠΕ03)
 3 1o ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής Νέζη  Μαρία Οργανωτική Συντονίστρια ΠΕ02
2o ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής Ταβουλάρη Ζαχαρούλα
Αν. Οργαν. Συντονίστρια (ΠΕ70)
 5 3o ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής Καράμηνας Ιγνάτιος Οργανωτικής Συντονιστής (ΠΕ70)
6 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής Καμήλος Νίκος Οργανωτικός Συντονιστής (ΠΕ70)
7 5ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής Χαρίκλεια Ξάνθη Οργανωτική Συντονίστρια (ΠΕ80)
8 6ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής * Αρχοντία Μαντζαρίδου Αν. Οργαν. Συντονίστρια (ΠΕ70)
9 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Βορείου Αιγαίου Συρρής Ιωάννης Οργανωτικός Συντονιστής (ΠΕ86)
ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Μακεδονίας Σούλιος Ιωάννης Οργανωτικός Συντονιστής (ΠΕ70)
11 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας Κωτούλας Βασίλειος Οργανωτικός Συντονιστής (ΠΕ70)
2o ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ιονίών Νήσων
Κουμαριώτη Διονυσία
Οργανωτική Συντονίστρια (ΠΕ02)
13 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας Ζάγκα Ελευθερία Οργανωτική Συντονίστρια (ΠΕ02)
ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης Βιδάκη, Ειρήνη Οργανωτική Συντονίστρια (ΠΕ70)
15 1ο ΠΕΚΕΣ Νοτίου. Αιγαίου Τσαβαλά Ειρήνη
Οργανωτική Συντονίστρια ΠΕ70
16 2ο ΠΕΚΕΣ Νοτίου. Αιγαίου Αδαμαντία Φατσέα Aν. Οργαν. ΣΕΕ Αειφορίας
 17 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου Γκίνη Αικατερίνη An. Οργαν. Συντονίστρια (ΠΕ70)
 18 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Στερεάς Ελλάδας Μαρκαντώνης Χρίστος Οργανωτικός Συντονιστής (ΠΕ70)

2 σχόλια σχετικά με το “ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΗΛΕ-ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ “Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση και Σχολική Πραγματικότητα” Σάββατο-Κυριακή 25-26/04/2020”

1. ΧΑΙΡΕΤΑΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΘΕΙ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΤΗΛΕΗΜΕΡΙΔΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.