Αποστολή Αγάπης στη Μυτιλήνη

Το Πειραματικό είναι εδώ και στηρίζει με ανθρωπιά και σεβασμό …

Το τριήμερο 26-27-28 Νοεμβρίου 2015, η μαθητική κοινότητα του Πειραματικού Λυκείου Ηρακλείου προχώρησε στη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης, ρουχισμού και φαρμάκων, ανταποκρινόμενη στο κάλεσμα της «Αποστολής Αγάπης στη Μυτιλήνη» που απηύθυνε ο Δήμος Ηρακλείου, προκειμένου να σταλούν στο Δήμο Μυτιλήνης και να καλυφθούν οι τεράστιες ανάγκες που υπάρχουν εκεί. Η συγκέντρωση του ρουχισμού και των φαρμάκων έγινε με την ευθύνη του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου του σχολείου μας και με τον συντονισμό του καθηγητή κ. Γιώργου Σαμουράκη.

Έτσι, σήμερα Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015 το 15μελές Μαθητικό Συμβούλιο του Πειραματικού Λυκείου Ηρακλείου, παρέδωσε ως δωρεά στην κ. Κατερίνα Εφραίμογλου, Υπεύθυνη Τμήματος Ανθρωπιστικών Αποστολών της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης Ηρακλείου, τα παρακάτω είδη φαρμάκων και καθαρού ρουχισμού έτοιμου προς χρήση:

Ρουχισμός:

Παντελόνια  147
Μπλούζες/πουκάμισα   216
Μπουφάν   56
Σκούφοι/κασκόλ/κάλτσες   5
Κουβέρτα/πάπλωμα  2
Παπούτσια  4 ζεύγη

Φάρμακα:

Δισκία DEPON 500mg  (11 κυτία των 20)
Αναβράζοντα Δισκία DEPON  (1 κυτίο των 20)
Υπόθετα DEPON 200 mg (1 κυτίο των 6)
Σιρόπι DEPON 150 ml  (3 φιαλίδια)
Σιρόπι  Ponstan  150 ml (1 φιαλίδιο)
Σκόνη Augmentin  60 ml (1 φιαλίδιο)
Σκόνη Augmentin  70 ml (1 φιαλίδιο)
Σκόνη CECLOR  60 ml (1 φιαλίδιο)
Υγρό Betadine 240 ml (1 φιαλίδιο)
Δισκία ASPIRIN 500 mg (1 κυτίο των 20)
Δισκία Panadol  (1 κυτίο των 18)
Δισκία Amoxil  (1 κυτίο των 18)
Δισκία ZINADOL 500 mg  (1 κυτίο των 14)
Καψούλες  Imodium  (1 κυτίο των 6)

Πακέτα μωρομάντηλα 2
Σύριγγα  1
Γλυφιτζούρια με βιταμίνες  2

Φορέας διοργάνωσης της «Αποστολής Αγάπης στη Μυτιλήνη» είναι ο Δήμος Ηρακλείου και ειδικότερα οι  Αντιδημαρχίες Κοινωνικής Πολιτικής και  Πολιτισμού – Εθελοντισμού, οι οποίες  συνεργάστηκαν με το Δίκτυο Εθελοντών του Δήμου και δέκα ακόμα φορείς (ΚΕΘΕΑ ΑΡΙΑΔΝΗ, GIVE, Ελπίδα, Λύκειο Ελληνίδων, Σύνδεσμος Μελών Γυναικείων Σωματείων, Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Ηρακλείου, ΠΡΟ.Τ.Ε.Κ.Τ.Α. Α.Τ.Α.Χ.Τ.Ο.Ι. και Minoistas, Χώρα των Παραμυθιών 1 & 2, Βρεφονηπιακός Σταθμός Νηπιαγωγείο) με σκοπό να στηρίξουν τις υπηρεσίες του Δήμου Μυτιλήνης και τις εθελοντικές οργανώσεις του νησιού, που αντιμετωπίζει τα «κύματα» των προσφύγων και να ανακουφίσουν πονεμένους και ταλαιπωρημένους ανθρώπους.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Παναγιώτης Αμβροδιάδης

Κατηγορίες: επικαιρότητα, Σχολικές Δραστηριότητες, Φωτογραφίες. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.