Εισαγωγή στον Πολιτισμό της Κίνας και την Κινεζική Γλώσσα

Ιδιαίτερα πετυχημένη υπήρξε η ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Εισαγωγή στον Πολιτισμό της Κίνας και την Κινεζική Γλώσσα» που διοργάνωσαν το Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου και ο Όμιλος Κινεζικής Γλώσσας & Πολιτισμού του σχολείου την Κυριακή 22 Νοεμβρίου, στις 12:00 το μεσημέρι, στο Αμφιθέατρο του σχολικού συγκροτήματος των Πειραματικών Σχολείων Ηρακλείου και του Περιφερειακού Επιμορφωτικού Κέντρου Κρήτης, στον Εσταυρωμένο.

Στην ανοιχτή για το ευρύ κοινό εκδήλωση συμμετείχαν η καθηγήτρια Κινεζικής Γλώσσας, παλαιά απόφοιτη του σχολείου, Εμμανουέλα Χατζάκη, ο ψυχολόγος Δημήτρης Μπούκας, μαθητική ομάδα και ο διευθυντής του σχολείου, Δημήτρης Καλυκάκης. Κατά τη διάρκειά της θα απονεμήθηκαν Πτυχία Κινεζικής Γλωσσομάθειας.

Αναλυτικότερα το πρόγραμμα της εκδήλωσης, ήταν το εξής:

12:00 Δημήτρης Καλυκάκης, Διευθυντής Πειραματικού Λυκείου ΗρακλείουΤα παιδαγωγικά οφέλη από τη λειτουργία των Ομίλων Δημιουργικότητας
12:15 Εμμανουέλα Χατζάκη, Καθηγήτρια Κινεζικής ΓλώσσαςΗ Κίνα σήμερα: γενικές πληροφορίες, συνήθειες, τρόπος ζωής, εκπαίδευση, εργασία, θρησκεία, αξιοθέατα
12:30 Εμμανουέλα Χατζάκη, Καθηγήτρια Κινεζικής ΓλώσσαςΜια πρώτη γνωριμία με την Κινεζική Γλώσσα: δομή των λέξεων (βίντεο) – ιστορία των κινεζικών χαρακτήρων – διαφορές και ομοιότητες με άλλες γλώσσες
12:45 Δημήτρης Μπούκας, ΨυχολόγοςΠρακτικοί τρόποι και μέθοδοι εύκολης, ευχάριστης και αποτελεσματικής μάθησης
13:00 Μαθητική ΟμάδαΓιατί να μάθω Κινέζικα; Εντυπώσεις για τη γλώσσα και τη μαθησιακή εμπειρία από μαθητές
13:15 Απονομή Πτυχίων Κινεζικής Γλωσσομάθειας

Κατηγορίες: επικαιρότητα, Σχολικές Δραστηριότητες, Φωτογραφίες. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.