Το μυστικό μιας υπέροχης βασιλόπιτας

Φτιάξτε την πιο πετυχημένη, μυρωδάτη και λαχταριστή βασιλόπιτα, που θα εντυπωσιάσει με τη νοστιμιά της. Πανεύκολη, γεμάτη άρωμα πορτοκαλιού.

• Θα χρειαστείτε για ταψί διαμέτρου 26 εκ.:
    500 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις
    250 γρ. βούτυρο
    5 αυγά
    400 γρ. ζάχαρη
    250 γρ. πορτοκάλια (ξεφλουδισμένα)
    ξύσμα από 1 πορτοκάλι
    2 κουτ. του γλυκού μπέικιν πάουντερ
    1 κουτ. του γλυκού μαστίχα σκόνη
  • Οδηγίες
  • Χτυπάτε το βούτυρο με τη ζάχαρη στο μίξερ μέχρι να λιώσει καλά η ζάχαρη και να αφρατέψει το μείγμα. Ταυτόχρονα πολτοποιείτε τα πορτοκάλια. Ρίχνετε ένα-ένα τα αυγά στο μίξερ μαζί με το ξύσμα και συνεχίζετε το χτύπημα στη χαμηλή ταχύτητα. Ρίχνετε και τα πορτοκάλια και προσθέτετε λίγο-λίγο το αλεύρι, ανακατεμένο με το μπέικιν πάουντερ και τη μαστίχα. Αδειάζετε το μείγμα στο ταψί, βάζετε το νόμισμα και ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170˚C, για 1 ώρα περίπου. Ξεφορμάρετε και αφήνετε τη βασιλόπιτα να κρυώσει σε σχάρα. Διακοσμείτε με μπόλικη ζάχαρη άχνη και σπόρους ροδιού ή όπως αλλιώς εσείς θέλετε.

Το μεγάλο μυστικό!!!

Για να είναι αφράτη η ζύμη πρέπει να την χτυπήσετε πολύ καλά, μέχρι να ασπρίσει. Το βούτυρο επίσης, θα πρέπει να έχει μαλακώσει αρκετά πριν χρησιμοποιηθεί.

Μετρώντας αντίστροφα

Ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση για τα Χριστούγεννα. Με τα μικρά της Σκαμιάς έχουμε βάλει σε  φακέλους, ένα για κάθε μέρα, φτιαγμένους και ζωγραφισμένους από εμάς, σημειώματα που μας ορίζουν ποια δραστηριότητα θα έχουμε κάθε μέρα περιμένοντας τα Χριστούγεννα. Αυτή η δραστηριότητα μπορεί να είναι ζωγραφική, τραγούδι, χαρτοκοπτική, ανάγνωση μιας χριστουγεννιάτικης ιστορίας, το να δούμε μια ταινία κ.ά.

Τα ωραία μας

Οι πιο ωραίες και δημιουργικές στιγμές στο σχολείο μας είναι όταν συνδιάζουμε την παραδοσιακή ζωγραφική με τις νέες τεχνολογίες, όταν μας δίνεται μια αφορμή σε οποιοδήποτε μάθημα. Φυσικά η ανάγνωση ποιημάτων ή λογοτεχνικών βιβλίων είναι η καλύτερη ευκαιρία γι αυτό.

Ο Παπαγάλος του Ζαχαρία Παπαντωνίου

Θυμός

Το σχολείο μας

sxoleioΤο Δημοτικό Σχολείο Συκαμινέας είναι ένα ολιγοθέσιο σχολείο σε μια δυσπρόσιτη περιοχή της βόρειας Λέσβου. Οι μαθητές που φοιτούν σ’ αυτό προέρχονται από τέσσερα διαφορετικά χωριά. Είναι η Συκαμινέα ή Σκαμιά, όπως είναι γνωστή, η Σκάλα Σκαμιάς, ο Λεπέτυμνος και η Άργενος.

Όμορφα χωριά που το καλοκαίρι σβήζουν από ζωή, το χειμώνα, όμως, είναι απομονωμένα, με πολύ λίγο κόσμο που ασχολείται με τη κτηνοτροφία και το μάζεμα των ελιών.

Στο σχολείο περνάμε πολύ ωραία. Τα παιδιά χαίρονται να έρχονται σε αυτό, αφού εδώ συναντούν τους φίλους και συμμαθητές τους  από τα γειτονικά χωρία. Φυσικά γι’ αυτό το λόγο η καλύτερη ώρα είναι αυτή του διαλείμματος. Όμως μέσα στην τάξη ή όλη συμπεριφορά μας και δραστηριότητά μας διέπεται από κανόνες, τους οποίους όλοι προσπαθούμε να ακολουθούμε.

Οι κανόνες της τάξης

Ευχαριστούμε το ιστολόγιο ideesgiadaskalous.blogspot.gr για τη δυνατότητα που μας έδωσε να εκτυπώσουμε τους κανόνες.

Όλα για ένα αειφόρο σχολείο

Όνειρό μας στο Δημοτικό Σχολείο Συκαμινέας είναι να λειτουργεί αυτό στηριζόμενο στην ομαδική εργασία, την ευελιξία, τη δημιουργικότητα, την αυτοοργάνωση, τη κριτική σκέψη, τη συστημική θεώρηση/σκέψη, τη συμμετοχή στις διαδικασίες λήψης απόφασης και την ανάληψη δράσης.

Το Αειφόρο Σχολείο που οραματιζόμαστε αναφέρεται σε ένα ιδεατό σχολείο του μέλλοντος, είναι  ένα σχολείο στόχος, ένα σχολείο όραμα.
Ξεκινάμε, λοιπόν, με τη δημιουργία και συντήρηση ενός σχολικού κήπου ο οποίος θα φέρει τους μαθητές σε επαφή με τα φυτά της τοπικής χλωρίδας, την αειφορική καλλιέργειά τους και θα συνδέσει τις παραδοσιακές μεθόδους σποράς και καλλιέργειας με τις σύγχρονες. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα την παραγωγή ασφαλών τροφίμων με ήπιες μεθόδους, θα γίνει πεδίο διατήρησης και διάδοσης των τοπικών ποικιλιών, σεβασμού όλων των παραγόντων που συντελούν στην παραγωγική διαδικασία και την αειφορική διαχείριση των φυσικών πόρων.
Ακολουθεί η εγγραφή μας στην κοινότητα των αειφόρων σχολείων.
Και αυτό είναι μόνο η αρχή…