Ψηφοφορίες και χριστουγεννιάτικα κάλαντα ανάμεσα σε 12 σχολεία έλαβαν χώρα σήμερα Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016.

Στα πλαίσια έργου eTwinning, οι μαθητές από Χανιά, Αθήνα, Λάρισα και Γρεβενά από Ελλάδα, καθώς καιΠάφο, Λεμεσό και Λάρνακα από Κύπρο, Ισπανία, Πολωνία και Μολδαβία από Ευρώπη και ακόμη Τυνησία, ψήφισαν για την καλύτερη ζωγραφιά, η οποία θα γίνει το λογότυπο του έργου.
Εκτός από αυτή τη διαδικασία, όλα τα σχολεία τραγούδησαν τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Το 2ο Δημοτικό σχολείο Αθήνας μάλιστα, είχε ετοιμάσει να μας τραγουδήσει και τα κρητικά κάλαντα, κάτι που μας συγκίνησε πολύ.
Στην τηλεδιάσκεψη συμμετείχε και η δασκάλα των Αγγλικών, κυρία Μπραουδάκη.
Σημειωτέον είναι ότι στην τελική διαδικασία, η ζωγραφιά που είχε επιλεγεί να συμμετέχει από το σχολείο μας ήταν της Ελένης, καθώς ήταν αυτή την οποία ψήφισαν οι μαθητές από το δημοτικό σχολείο της Πολωνίας και τη δασκάλα τους, Magdalena Goc. Επίσης, η ζωγραφιά μας πήρε στο σύνολο 12 βαθμούς από την Πολωνία και 6 βαθμούς από την Ισπανία.
Αναμένουμε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.