Αγαπάμε Φιλαναγνωσία

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Φιλαναγνωσία | , στις 28-03-2020

storytelling-4203628_1280

Αναμφίβολα, αυτή η εποχή είναι για τους περισσότερους μια ευκαιρία για να διαβάσουν τα λογοτεχνικά βιβλία που ήθελαν και δεν προλάβαιναν.
Ειδικά για τους μαθητές μας, που στο σχολείο δεν υπήρχε μάθημα «Φιλαναγνωσία» και που οι υπερβολικές απαιτήσεις της ύλης (ιδίως στις μεγάλες τάξεις του δημοτικού) βάραιναν και κούραζαν πολλές φορές μικρούς και μεγάλους, ίσως τώρα είναι η στιγμή που μπορούν τα παιδιά να κάτσουν στον καναπέ συντροφιά με ένα βιβλίο και να αρχίσουν σιγά σιγά να καταλαβαίνουν πόσο πολύτιμη συνήθεια είναι το «να διαβάζει κανείς» στην ποιότητα της ζωής του.
Αυτός είναι και ο λόγος που στην η-τάξη μου έχω προσθέσει το μάθημα «Φιλαναγνωσία».

Ας κάνουμε την αρχή τώρα που έχουμε  τον χρόνο!

Φυσικά, η οθόνη δεν μπορεί να αντικαταστήσει το πραγματικό βιβλίο. Μπορούμε όμως (κυρίως για οικονομικούς λόγους) να εκμεταλλευτούμε κάποιες προσφορές που υπάρχουν στο διαδίκτυο και να διαβάσουμε αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας!
Παρακάτω σας έχω κάποιους συνδέσμους με βιβλία για να επιλέξετε αυτό που θα σας κεντρίσει το ενδιαφέρον!
Καλή απόλαυση!!