Ο κ. Θανάσης Δρίτσας γιατρός-καρδιολόγος μουσικός και συγγραφέας επισκέφθηκε τη σχολική βιβλιοθήκη μας.

Τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013 και ώρα 11:00-13:00, ο κος Θανάσης Δρίτσας γιατρός-καρδιολόγος, συγγραφέας και μουσικός, επισκέφθηκε τη σχολική βιλβιοθήκη και  μίλησε με τα παιδιά της ομάδας Φιλαναγνωσίας με ΘΕΜΑ: «Η Τέχνη ως αντίδοτο της φθοράς και του θανάτου».

Τα βιβλία του: «ΚΩΔΙΚΟΣ μπλέ»  εκδ. Μπαρτζουλιάνος και «Η ασθένεια της υγείας» εκδ. ΠΑΠΑΖΗΣΗ,  διάβασαν  οι μαθητές της ομάδας Φιλαναγνωσίας και άκουσαν τη μουσική  από τα CD του: «Υδατογραφίες»    και  «στην άκρη των παραμυθιών».

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Ο Θανάσης Δρίτσας γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε ιατρική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και ειδικεύτηκε στην Καρδιολογία. Παράλληλα με τις ιατρικές  του σπουδές  μελέτησε μουσική και σύνθεση. Έχει αναγνωριστεί διεθνώς ως πρωτοπόρος για την κλινική και ερευνητική του δραστηριότητα στη χρήση της μουσικής ως θεραπευτικού μέσου (music medicine).Έχει εκδόσει βιβλία και μουσικά CD.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.