Betty’s dream – adverbs of frequency

Μάθημα 7ο

Στο προηγούμενο μάθημα , μιλήσαμε για τον Present Simple. Σήμερα θα δούμε τα adverbs of frequency (επιρρήματα συχνότητας) και τη θέση τους μέσα στην πρόταση.

always = πάντα
usually = συνήθως
often = συχνά
sometimes = μερικές φορές
rarely = σπάνια
never = ποτέ

Τα επιρρήματα συχνότητας δείχνουν πόσο συχνά συμβαίνει κάτι. Μπαίνουν πριν το κύριο ρήμα ή μετά το ρήμα to be (είμαι).

π.χ. I usually go to school on foot.  αλλά I am never late for school.

Ας δούμε το παρακάτω βίντεο που θα μας βοηθήσει να τα καταλάβουμε καλύτερα:

Adverbs of frequency

Αφού λοιπόν μάθαμε τον Present Simple, τα adverbs of frequency και το λεξιλόγιο που σας έδωσα στο προηγούμενο μάθημα, πάμε στο βιβλίο μας στη σελ. 58. Παράλληλα, ακολουθούμε τον παρακάτω σύνδεσμο στα διαδραστικά βιβλία:

Betty’s dream

Πάνω από το κείμενο που θα διαβάσουμε, υπάρχει ένα μικρό βελάκι, δίπλα σε ένα μικρόφωνο. Αν το πατήσουμε, θα μπορούμε να διαβάζουμε το μάθημα από το βιβλίο μας και να το ακούμε ταυτόχρονα. Καλό είναι να το διαβάσουμε αρκετές φορές, για να το κατανοήσουμε.

Ας παίξουμε τώρα! Βάζω τις λέξεις στη σωστή σειρά για να βγει μια σωστή πρόταση:

Jumble order

Τώρα σας περιμένει μια άσκηση στον τοίχο της e-me. Αφού την ολοκληρώστε, μπορείτε να κάνετε το παρακάτω φύλλο εργασίας. Οι ασκήσεις είναι αρκετές, μπορείτε να τις κάνετε λίγες-λίγες:

Περιμένω νέα σας!