ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ (Φωτόδεντρο)

Το διδακτικό σενάριο αξιοποιεί τη μέθοδο project στο μάθημα της Λογοτεχνίας. Το σενάριο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με στόχο να αναπτύξουν φιλοσοφικό προβληματισμό για σύγχρονα προβλήματα, όπως η έλλειψη σεβασμού στο φυσικό περιβάλλον και να ευαισθητοποιηθούν στην προστασία της φύσης. Εφαρμόζονται διδακτικές πρακτικές, όπως η εργασία σε ομάδες, η διαφοροποιημένη ανάθεση εργασιών, η διαθεματική διδασκαλία, η διεπιστημονική συνεργασία καθηγητών και η συνεργασία έξω από τη σχολική τάξη. Αναπτύσσεται στο πλαίσιο τωναναγκών του Φωτόδεντρου για την εξοικείωση της εκπαιδευτικής κοινότητας στη διαδικασία παιδαγωγικού και διδακτικού σχεδιασμού παρόμοιων διδακτικών πρακτικών με την αξιοποίηση των ψηφιακών πόρων του Ψηφιακού Σχολείου.

Για να δείτε το σενάριο παντήστε τον σύνδεσμο:

Photodentro Learning Scenarios: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ