ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ, Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ (διαθεματικές εργασίες) Ν. Γλώσσα & Ν. Λογοτεχνία Γ΄ Γυμνασίου

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ, ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΗ Ν. ΓΛΩΣΣΑ & Ν. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ  2015-2016

FONISSA

Αυτή τη σχολική χρονιά οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο πλαίσιο της φιλαναγνωσίας διάβασαν τη Φόνισσα, την αριστουργηματική νουβέλα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Η νουβέλα αυτή γράφτηκε το 1903, όταν η Ελλάδα ήταν ένα περιορισμένο σε έκταση κράτος με τεράστια οικονομικά προβλήματα. Η ηρωίδα του έργου είναι μια γυναίκα που μετά από τα δεινά που έχει περάσει κατά τη διάρκεια της ζωής της οδηγείται στο έγκλημα. Ο συγγραφέας ψυχογραφεί τη γυναίκα αυτή, μας αποκαλύπτει τις απόκρυφες σκέψεις της και την απόγνωσή της που είχαν σαν κατάληξη την αποτρόπαια πράξη της, στο βάθος όμως προβάλλεται το ανθρωπιστικό ιδανικό της.

Τα παιδιά στο Εργαστήριο Πληροφορικής  χωρισμένα σε ομάδες με την επιμέλεια της Φιλολόγου τους εκπόνησαν εργασίες: