ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ «Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΙΝΔΙΑΝΩΝ», Λογοτεχνία Β΄ Γυμνασίου

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Εφαρμόστηκε σχέδιο εργασίας από το ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ (δείτε εδώ), συνεργάστηκαν διαθεματικά εκπαιδευτικοί διαφορετικών ειδικοτήτων και οι μαθητές/ήτριες συμμετείχαν στο πρόγραμμα ανακύκλωσης της Περιφέρειας Αττικής. Οι μαθητές/ήτριες του Β1 τμήματος συμμετείχαν στον Μεγάλο Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό Ανακύκλωσης για μαθητές Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Δήμων Αττικής, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού.

Βασικός στόχος η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στο οικολογικό πρόβλημα και η ενεργή δράση τους για την προστασία του περιβάλλοντος για έναν βιώσιμο πλανήτη.

Υλοποιήθηκαν πολλές και ποικίλες δραστηριότητες από το πρότζεκτ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (δείτε εδώ), από τις οποίες ενδεικτικά παρουσιάζεται ένα μέρος.

Προβλήθηκε και αξιοποιήθηκε εκπαιδευτικά το ντοκιμαντέρ «Ένα Αρχιπέλαγος χωρίς πλαστικά» του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αθανασίου Κ. Λασκαρίδη

ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (ενδεικτικά):

Παρουσίαση ppt