ACT PROJECT Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή Γ΄ Γυμνασίου

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! (δείτε εδώ)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ACT – ACTive citizenship projects. docx

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

ΚΠΑ: ACT PROJECT

ΤΜΗΜΑ: Γ1

Το σχολικό έτος 2018-2019 οι μαθητές/τριες του Γ΄1 εφάρμοσαν το καινοτόμο διεθνές πρόγραμμα «ACT– Ιδιότητα του ενεργού πολίτη»Κεντρικός στόχος του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ΚΑ3 είναι να προωθήσει την ανάπτυξη της γνώσης και των δεξιοτήτων της ιδιότητας του πολίτη. Οι μαθητές/τριες μαθαίνουν πράττοντας και τους δίνεται η δυνατότητα να βιώσουν τη δύναμη των δικών τους ιδεών και πράξεων. Σε αυτό το πλαίσιο οι μαθητές/τριες, αφού υλοποίησαν τις δραστηριότητες του προβλεπόμενου υλικού του ACT PROJECT,εφάρμοσαν το Σχέδιο Δράσης με τίτλο «Καταπολέμηση των διακρίσεων σε βάρος των ΑμεΑ». Το πρόγραμμα δε συνδυάζεται με εκδρομή, πραγματοποιήθηκε στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής εντός διδακτικού ωραρίου και οι δράσεις  αποτέλεσαν ερευνητικές εργασίες των μαθητών/τριών.

ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΡΑΣΗΣ:

• Ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών του σχολείου για τα προβλήματα των ΑμεΑ.
  • Εκστρατεία ενημέρωσης της τοπικής κοινωνίας για δυνατότητα συμμετοχής των ΑμεΑ σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής.
  • Προτάσεις στον Δήμαρχο και στο Δημοτικό Συμβούλιο Διονύσου για τη δημιουργία φιλικού περιβάλλοντος για ΑμεΑ μέσω κατάλληλων υποδομών.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ PROJECT ACT(ενδεικτικά) ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Γ1