ΒΥΡΩΝ ΨΗΦΙΑΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου

200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΒΥΡΩΝ

ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Την τρέχουσα σχολική χρονιά εφαρμόστηκε στο μάθημα της Ιστορίας το Βιωματικό εκπαιδεΥτικό παιχνίδι για τη διεΡεύνηση της κοινΩνικής ταυτότητας της επαΝάστασης (ΒΥΡΩΝ). Πρόκειται για μια καινοτόμο προσέγγιση της Ελληνικής Επανάστασης, η οποία πραγματοποιήθηκε σε όλη την Γ΄ τάξη (4 τμήματα). Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να διερευνήσουν και να οικοδομήσουν τη γνώση με παιγνιώδη και ψυχαγωγικό τρόπο. Το ψηφιακό παιχνίδι σοβαρού σκοπού ΒΥΡΩΝ στη διδασκαλία της Ιστορίας εκπονήθηκε από την επιστημονική ομάδα του Ιονίου Πανεπιστημίου και εκπληρώνει εκπαιδευτικούς και παιδαγωγικούς στόχους. Το Γυμνάσιο Δροσιάς αποτελεί ένα από τα είκοσι σχολεία που επιλέχτηκαν από το Ιόνιο Πανεπιστήμιο για την πιλοτική εφαρμογή του καινοτόμου ψηφιακού παιχνιδιού σοβαρού σκοπού ΒΥΡΩΝ.

Μεθοδολογία & Συνθετικές δημιουργικές μαθητικές εργασίες

Δείτε εδώ ΒΥΡΩΝ

Δείτε επίσης εδώ ΑΓΓΕΛΑΚΟΣ, Κ., ΜΥΛΩΝΑΣ, Φ. κ.ά.  Η διδασκαλία της Ελληνικής Επανάστασης στο σημερινό σχολείο: από την τελμάτωση στην αλλαγή παραδείγματος μέσω του ψηφιακού παιχνιδιού σοβαρού σκοπού ΒΥΡΩΝ.

ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡ

Καινοτόμες ερευνητικές και διδακτικές προσεγγίσεις
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.