ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ) Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου

ΙΣΤΟΡΙΑ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2021

200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

ΣΧΕΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (PROJECT)

ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΥΡΙΓΑ, Το ιστορικό ντοκιμαντέρ στη διδακτική της Ιστορίας.   Η γέννηση του ελληνικού εθνικού κράτους

ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡ
Καινοτόμες ερευνητικές και διδακτικές προσεγγίσεις

Η γέννηση του ελληνικού εθνικού κράτους

1821 Αγώνας για την ελευθερία

Με το προτεινόμενο σχέδιο εργασίας, επιχειρείται η προσέγγιση της Ιστορίας σύμφωνα με καινοτόμες διδακτικές και παιδαγωγικές μεθόδους. Οι νέες παιδαγωγικές αντιλήψεις των τελευταίων δεκαετιών αξιοποιούν στη διδακτική της Ιστορίας κάθε είδους πηγή (π. χ. οπτική, ακουστική, οπτικοακουστική) καθώς και τη σύνδεση του σχολείου με το μουσείο. Στη συγκεκριμένη διδακτική πρόταση μελετώνται διαθεματικά:

Ιστορία, Κινηματογράφος  και Ιστορικό ντοκιμαντέρ

Ιστορία και Εικαστικές Τέχνες

Ιστορία και Μουσείο

Το διδακτικό σενάριο βασίστηκε στο εκπαιδευτικό ιστορικό ντοκιμαντέρ [Η γέννηση του ελληνικού εθνικού κράτους], δημοσιευμένο στο αρχείο της ΕΡΤ https://archive.ert.gr/94108/ Περιλαμβάνονται επίσης δραστηριότητες από τους ΘΦ σύμφωνα με το ΠΣ 2019 για την Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου.

Στις μαθητικές εργασίες αναπτύσσονται δεξιότητες του 21ου αιώνα με τη χρήση ψηφιακών πηγών στη διδασκαλία της Ιστορίας.

Διδακτικό σενάριο και ψηφιακές δραστηριότητες:

• Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ Φύλλα εργασίας
  • Διδακτικές δραστηριότητες με ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΠΗΓΕΣ εδώ