Πρώτες μέρες στο σχολείο

frog 3779345 340

Ενίσχυση των δεξιοτήτων  αυτοπαρουσίασης και κοινωνικών συστάσεων στην αρχή της σχολικής χρονιάς

Επιστροφή στο σχολείο!  φύλλο δραστηριοτήτων για εκτύπωση

Πρώτη μέρα στο σχολείο  φύλλο δραστηριοτήτων για εκτύπωση

Παιχνίδια γνωριμίας

Στην αρχή της κάθε σχολικής χρονιάς καλούμε και ενθαρρύνουμε τα παιδιά να γνωριστούν μεταξύ τους με τρόπο αυθεντικό και ευχάριστο, ουσιαστικό και ειλικρινή προκειμένου να δημιουργηθεί ένα κλίμα οικειότητας και μια ατμόσφαιρα κοινοτική. Τα επιτραπέζια παιχνίδια είναι μια καλή τεχνική για να γνωριστούν τα παιδιά στην ομάδα. Τρεις καρτέλες ερωτήσεων και ένα μεγάλο ζάρι για την γνωριμία ή την επανασύνδεση  των ομάδων της τάξης στην αρχή της σχολικής χρονιάς. Μπορούν να αξιοποιηθούν και στο πρώτο εργαστήριο δεξιοτήτων κάθε θεματικού κύκλου.

Επιτραπέζια παιχνίδια γνωριμίας  (καρτέλες για εκτύπωση)

Παιδαγωγικό συμβόλαιο

Τις πρώτες σχολικές μέρες μέσα από τη συζήτηση και το διάλογο συναποφασίζουμε τo παιδαγωγικό συμβόλαιο της τάξης μας. Το συμβόλαιο αυτό θα είναι ένα απαραίτητο εργαλείο για την πρόληψη και την επίλυση συγκρούσεων στη σχολική τάξη και θα οδηγήσει στη διατύπωση των κανόνων της τάξης. Τα παιδιά εργάζονται  σε ομάδες με στόχο να προτείνουν κανόνες στην ολομέλεια και τελικά να αποφασίσουν όλοι μαζί τους κανόνες της τάξης τους οποίους και δεσμεύονται να ακολουθούν.

Παιδαγωγικό συμβόλαιοφύλλα δραστηριοτήτων για εκτύπωση

Κανόνες τάξης (καρτέλες για εκτύπωση)

frog 3779345 340Φωνόμετρο

Ένα φωνόμετρο ως σημείο αναφοράς μέσα στην τάξη οπτικοποιεί την ένταση της φωνής για κάθε δραστηριότητα διευκολύνοντας τους μαθητές και τις μαθήτριες των μικρών τάξεων.

Φωνόμετρο (αφίσα για εκτύπωση).

Συμβουλές για καλό διάβασμα

Oργανώνω το χώρο μελέτης

(εκτυπώσιμος πίνακας αναφοράς για  οργάνωση του χώρου μελέτης στο σπίτι)

Καλή σχολική χρονιά!