ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Τι παθαίνει κανείς με το Bullying

Δεκ 201816

Ένα ενδιαφέρον video με εξηγήσεις, παραδείγματα και συμβουλές. Αξίζει να το δείτε.

What Being Bullying Actual Does to You

από κάτω από: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι παθαίνει κανείς με το Bullying

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Δεκ 20184

Η Κομοτηνή, πρωτεύουσα της ελληνικής Θράκης, βρίσκεται στο βορειοανατολικό τμήμα της Ελλάδας και ανήκει στον Νομό Ροδόπης. Αποτελεί έδρα της διοικητικής περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και πρωτεύουσα της Περιφερειακής Ενότητας Ροδόπης καθώς και έδρα του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης.

από κάτω από: ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Δεκ 20183
Δείτε το στο slideshare.net
από κάτω από: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Τα παιδιά ζωγραφίζουν τον ήλιο

Δεκ 20183

από κάτω από: ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα παιδιά ζωγραφίζουν τον ήλιο

Η πόλη μου

Νοέ 201826

Οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες, δημιούργησαν κολλάζ και ψηφιδωτά που αφορούσαν στην Κομοτηνή και στα αξιοθέατά της

ΚΟΜΟΤΗΝΗ

από κάτω από: ΨΗΦΙΔΩΤΑ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η πόλη μου

Delete στον ηλεκτρονικό εκφοβισμό

Νοέ 201826

Με αφορμή την 6 Μαρτίου –Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού – bullying, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις  με στόχο την πρόληψη  του ηλεκτρονικού εκφοβισμού και την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αποδοχής της διαφορετικότητας.

Οι δράσεις αφορούσαν περισσότερο στην αντιμετώπιση του ηλεκτρονικού εκφοβισμού, αλλά και την αντιμετώπιση της βίας με τις  παρακάτω μορφές:

Μορφές σχολικού εκφοβισμού

1. Σωματική
  2. Ψυχολογική
  3. Λεκτική

Περισσότερες πληροφορίες στο παρατηρητήριο

από κάτω από: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Delete στον ηλεκτρονικό εκφοβισμό