no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Δραστηριότητα Θεατρική παράσταση: “The Joyful Meadow_Δεν είμαι μόνος μου στο Δάσος”.

Οι μαθητές στα πλαίσια του προγράμματος: έφτιαξαν το περιβαλλοντικό παραμύθι “δεν είμαι μόνος μου στο δάσος”, το οποίο παρουσίασαν με την μορφή θέατρου.

Σκίουρος: «Μόλις τελείωσα το συγύρισμα στη φωλιά  μου κι είμαι πολύ ικανοποιημένος.  Νομίζω βρήκα την ιδανική τρύπα  στον κορμό αυτής της βελανιδιάς.  Έβαλα κλαδάκια και μαλακά βρύα  για να κοιμάμαι αναπαυτικά.  Σκέφτομαι τώρα να εφοδιαστώ με  τρόφιμα, βελανίδια, καρύδια,  φουντούκια, κουκουνάρια που  είναι οι αγαπημένες μου λιχουδιές»,  ψιθύρισε ο σκίουρος και πρόβαλε  από το άνοιγμα της φωλιάς του.

Βγαίνοντας από τη φωλιά του και  κατεβαίνοντας τον κορμό  της βελανιδιάς συνάντησε μια παρέα

μυρμηγκιών. Στάθηκε να τα  παρατηρήσει. Ανέβαιναν σιγά – σιγά,  το ένα πίσω από το άλλο.

Σκίουρος: Τι κάνετε εδώ; ρώτησε ο σκίουρος  τα μυρμήγκια.

Μυρμήγκια: Ψάχνουμε για μικρά έντομα και  προνύμφες εντόμων, απάντησε  ένα από αυτά. Είμαστε καθημερινοί  επισκέπτες του δέντρου.  Ξέρεις, μέσα στο φλοιό του κορμού  τρυπώνουν μικρούλικα έντομα κι  εμείς όλο και κάποιο από αυτά  βρίσκουμε για να τραφούμε.

Σκίουρος: «Μυρμήγκια και άλλα κρυμμένα έντομα στον κορμό του δέντρου που έχω εγώ τη φωλιά μου;»  σκέφτηκε ο σκίουρος με απορία.  «Μένουν κι άλλοι στο δέντρο μου;»  αναρωτήθηκε ξανά.

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι όλο το  δέντρο είναι το δικό μου σπίτι. Δε νομίζω στο ίδιο δέντρο, στο δικό μου δέντρο, να ζουν ή να το επισκέπτονται  κι άλλα ζώα. Πρέπει  να ανακαλύψω ποιος άλλος μένει στο δέντρο, στο δικό μου δέντρο. «Από πού να πρωτοξεκινήσω;» αναρωτήθηκε.  «Το δέντρο έχει τόσα διαφορετικά μέρη:  φύλλα, κλαδιά, κορμό, ρίζες».

Γρήγορα – γρήγορα λοιπόν ανέβηκε όλο  τον κορμό του δέντρου, σκαρφάλωσε στα κλαδιά  και βρέθηκε ανάμεσα στα πράσινα φύλλα του. Είδε ότι κάποια φύλλα είχαν μικρές τρυπούλες  και αμέσως ανακάλυψε ποιος τις δημιούργησε. Τρεις μέλισσες έπαιζαν ασταμάτητα στα  πράσινα, φύλλα του δέντρου.  Προσπάθησε να μιλήσει μαζί τους μα εκείνες  ήταν πολύ απασχολημένες που ούτε πρόσεξαν ότι ένα πουλί, μια κίσσα, έκανε παράπονα σε μία από αυτές. Ο σκίουρος ακολούθησε την κίσσα και έπιασε κουβέντα μαζί της

……………. (για να διαβάσετε τη συνέχεια επικοινωνήστε μαζί μας…..)