preload
Ab Imo Pectore
Μάι 14 17

Στείλε όλους τους φίλους μου σχολείο” έχει τίτλο η δράση της action aid που πραγματοποιήθηκε από τις 4-10 Μαίου 2014.

Το σχολείο μας συμμετείχε με ενημέρωση των μαθητών μας στην τάξη όλη την εβδομάδα και την Παρασκευή 10 Μαΐου όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί στείλαμε το δικό μας μήνυμα, για να ενώσουμε τις φωνές μας μαζί με τις χιλιάδες φωνές άλλων Ελλήνων και εκατομμυρίων φωνών παγκοσμίως, για το δικαίωμα των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση.

92_Dim_Thess
Δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι:

• Από τα 57 εκατομμύρια παιδιά που βρίσκονται εκτός Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης παγκοσμίως υπολογίζεται ότι το 1/3 είναι παιδιά που έχουν κάποια αναπηρία
  •  Υπολογίζεται ότι 27 εκατομμύρια παιδιά που ζουν κυρίως στις αναπτυσσόμενες χώρες δεν έχουν πάει ποτέ σχολείο, ούτε γνωρίζουν ότι θα μπορούσαν, λόγω της αναπηρίας τους.
  • Στα ελληνικά σχολεία υπάρχουν σοβαρά ζητήματα που σχετίζονται με την Ειδική Αγωγή και τελικά έχουν μεγάλη επίπτωση στην ποιότητα της εκπαίδευσης που δικαιούνται να λαμβάνουν και  μπορεί να οδηγούν σε αποκλεισμό τους.

Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr