Αρχική » Ανακοινώσεις – Εκδηλώσεις

Ανακοινώσεις – Εκδηλώσεις

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί

Την Τετάρτη, 11-12-2019, η Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας θα πραγματοποιήσει εργαστήριο με θέμα «Ο διαδραστικός πίνακας στην πράξη». Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί στην καινούρια αίθουσα Νέων Τεχνολογιών του Γυμνασίου μας και είναι προσκεκλημένοι εκπαιδευτικοί από το Δημοτικό και το Λύκειο.

Συχνά οι νέες τεχνολογίες μας αγχώνουν με αποτέλεσμα να αποφεύγουμε συστηματικά την εισαγωγή τους στην τάξη. Ωστόσο, η περίπτωση του διαδραστικού πίνακα είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για να προσεγγίσουμε τα γνωστικά μας αντικείμενα με καινοτομία και εφευρετικότητα. Με τη χρήση του διαδραστικού πίνακα το μάθημα γίνεται πιο ενεργητικό, αφού οι μαθητές/τριες μαθαίνουν σε μεγάλο βαθμό από μόνοι/ες τους.

Μην ξεχνάτε ότι ο διαδραστικός πίνακας αποτελεί προστιθέμενη αξία και μας τους εκπαιδευτικούς, αφού μειώνει τον όγκο της δουλειάς μας και μας βοηθά να βελτιώσουμε τις ψηφιακές μας δεξιότητες.

Το εργαστήριο της Σχολικής Συμβούλου είναι μια σπάνια ευκαιρία επιμόρφωσης. Ας είμαστε όλες και όλοι εκεί!

Ένα βίντεο σχετικά με την αξία της Τεχνολογίας στην Εκπαίδευση

Μην ξεχνάτε και τον διαδραστικό πίνακα!!!

Μαθηματικά με Η/Υ

Τα ανθρώπινα δικαιώματα με απλά λόγια