Tanjas Papadimitriou BLog

Deutschlehrerblog

Elisenlebkuchen

Δεκ 201813

Ήλθαν τα Χριστούγεννα! Ευκαιρία να δοκιμάσουμε τις μαγειρικές μας ικανότητες. Γιατί να μην δώσουμε μια γεύση Γερμανική; Παρακάτω θα βρείτε μια συνταγή για Elisenlebkuchen. Μπορεί να αξιοποιηθεί με διαφόρους τρόπους στην διδασκαλία σας, ή απλά κάντε την συνταγή και κεράστε. Καλοφάγωτα και καλά Χριστούγεννα!

Οδηγίες για τη διδασκαλία της Γαλλικής και Γερμανικής γλώσσας στο Γυμνάσιο

Δεκ 20186

Το Υπουργείο Παιδείας δημοσίευσε και απέστειλε στα σχολεία τις οδηγίες για τη διδασκαλία της Γαλλικής και Γερμανικής γλώσσας στο Γυμνάσιο για το σχολικό έτος 2018-2019.

Σεμινάρια etwinning

Δεκ 20186

Τα σεμινάρια αυτά έχουν ως αντικείμενο την αξιοποίηση των ΤΠΕ στο eTwinning και στην διδασκαλία όλων των μαθημάτων. Τα λογισμικά που χρησιμοποιούνται είναι κυρίως Web 2.0 εφαρμογές, που τρέχουν κατευθείαν από το διαδίκτυο (χωρίς να χρειάζονται εγκατάσταση), αλλά και ελεύθερα και ανοικτά λογισμικά, που κατεβάζονται δωρεάν από το διαδίκτυο. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες και βοήθεια από τον επιμορφωτή της e-τάξης σας. Κατά κύριο λόγο οι επιμορφούμενοι θα γνωρίσουν εργαλεία τα οποία «τρέχουν» στο Διαδίκτυο καθώς και την παιδαγωγική αξιοποίηση τους στο eTwinning και στην τάξη.

Διάρκεια

Κάθε κύκλος έχει διάρκεια 120 ωρών περίπου (6 μήνες) και ξεκινά από τον Οκτώβριο 2017 μέχρι τον Μάιο 2018. Υπολογίζεται ότι χρειάζονται από 3 – 5 ώρες κάθε εβδομάδα για να δουν οι επιμορφούμενοι το υλικό και να υλοποιήσουν τις δραστηριότητες. Οι εκπαιδευόμενοι έχουν πρόσβαση στο υλικό των σεμιναρίων μέσω της πλατφόρμας ηλεκτρονικής μάθησης του Moodle, ενώ υπάρχει υποστήριξη των συμμετεχόντων μέσω της κοινότητας που έχει δημιουργηθεί, με τη χρήση εργαλείων όπως forum, chat, email, τηλεδιάσκεψη.

H μουσική στο μάθημα της ξένης γλώσσας

Δεκ 20183

Η ένταξη της μουσικής στο μάθημα της ξένης γλώσσας μπορεί να προσφέρει πολλά. Από τη μια κάνει το μάθημα πιο ελκυστικό και από την άλλη μπορεί να συμβάλλει στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων παραγωγής και κατανόησης προφορικού και γραπτού λόγου.

Ένα παράδειγμα: Tim Bendzko Ich muss nur noch kurz die Welt retten

Δράσεις του Ινστιτούτου Goethe για μαθητές σχολείων!

Νοέ 201828

Το  Ινστιτούτο Goethe διοργανώνει και φέτος διάφορες δραστηριότητες για μαθητές σχολείων με στόχο να έρθουν αυτοί σε επαφή με τη γερμανική γλώσσα και το γερμανικό πολιτισμό. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στο έγγραφο που επισυνάπτεται.

ΕΞΕ – ΚΠ – 156093 – 2018 -ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ GOETHE-INSTITUT ATHEN ΚΑΙ ΤΟΥ OETHE-INSTITUT THESSALONIKI ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2018-2019

Νοέ 201828

Στον ιστότοπο του IKY   θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε για την περίπτωση που επιθυμείτε να οργανώσετε στο σχολείο σας ένα πρόγραμμα Erasmus+. Δείτε τις οδηγίες  (Αίτηση στο Erasmus+ σε 10 βήματα) για την αίτηση και μελετήστε τις προϋποθέσεις. Καλή επιτυχία!

Στη λαϊκή αγορά!

Νοέ 201426

Χριστούγεννα 2018

Νοέ 201422

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν!
images 22 vovember 2014

Σχεδιασμός σχολικών δραστηριοτήτων

Νοέ 20139

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ-ΣΧΟΛΙΚΩΝ-ΔΡΑΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ-2013-14αρχείο λήψης

« Παλιότερα άρθρα

Αυτό είναι ένα παράδειγμα σελίδας του blogs.sch.gr, στην οποία μπορείτε να προσθέσετε πληροφορίες σχετικά με εσάς ή το Ιστολόγιο, ώστε οι αναγνώστες να ξέρουν ποιος είστε. Μπορείτε να δημιουργήσετε όσες σελίδες θέλετε σαν και αυτή ή υποσελίδες και να διαχειριστείτε το περιοχόμενο τους μέσα από το blogs.sch.gr.