Διεξαγωγή τηλεδιάσκεψης

Την  Τετάρτη 16 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε η πρώτη τηλεδιάσκεψη μεταξύ των σχολείων Καρδίτσας και Αταλάντης στα πλαίσια του προγράμματος ”Ηλεκτρονική Εφημερίδα μαθητών”.

Τα παιδιά ήταν κατενθουσιασμένα.Με τον αυθορμητισμό και την ευθύτητά τους κατάφεραν να έχουν μια εποικοδομητική  επικοινωνία.

Μέσα από μια σειρά ερωτήσεων που έκαναν και οι δύο ομάδες,  αντάλλαξαν απόψεις,μίλησαν για τα ενδιαφέροντά τους  τις καθημερινές δραστηριότητες,τον τόπο καταγωγής τους.Μάλιστα εξέφρασαν έντονα την επιθυμία τους να συναντηθούν από κοντά.

Ύστερα από κοινή απόφαση των δύο ομάδων, σε πρώτη φάση, το ρόλο του εκδότη θα έχει η ομάδα τουΓυμνασίου Αταλάντης και το ρόλο του σχολιαστή το Μουσικό Σχολείο Καρδιτσας.

Οι θεματικές  ενότητες που επιλέχθηκαν είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ και ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Οι μόνιμες στήλες θα αφορούν σχολικά νέα, αθλητισμότοπικά νέα.

Ως υπεύθυνη του προγράμματος ομολογώ ότι παρά τις  δυσκολίες που αντιμετωπίζω ως προς τα τεχνικά θέματα(γνώσεις υπολογιστή), αισθάνομαι ιδιαίτερη συγκίνηση από τη συμμετοχή των μαθητών,την αγάπη και τον ζήλο με τα οποία  αγκάλιασαν το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Η επικοινωνία με συνομηλίκους και μάλιστα με ασφαλή τρόπο  τους χαροποιεί ιδιαίτερα!

Χαιρετίζω λοιπόν τη συγκεκριμένη  πρωτοβουλία και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους συμμετέχοντες.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Ψευτούρα Αργυρώ ΠΕ13

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.