Τηλεδιάσκεψη ΓΕΛ Ορχομενού-2ου ΓΕΛ Καρδίτσας

Σήμερα στις 11π.μ. πραγματοποιήθηκε και η δική μας τηλεδιάσκεψη μέσω Skype. Ήταν μια όμορφη εμπειρία και για τους μαθητές και για μένα προσωπικά! Τα παιδιά, αν και αμήχανα αρχικά λόγω του βίντεο, αλληλοσυστήθηκαν, μίλησαν για τα ενδοσχολικά και εξωσχολικά τους ενδιαφέροντα και εξέφρασαν την επιθυμία να γνωριστούν και από κοντά! Η όλη διαδικασία έγινε πρώτο θέμα στο μικρό μας σχολείο και μαθητές που είχαν αρνηθεί να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα έδειξαν να το μετανιώνουν!

Παρά τα τεχνικά προβλήματα (κακή ποιότητα ήχου και εικόνας) προτείναμε στο 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας τις μόνιμες στήλες πάνω στις οποίες έχουμε ήδη δουλέψει: Τέχνη, Αθλητισμός, Διατροφή & Παράδοση και Editorial.

Eίχαμε προαποφασίσει με τον αγαπητό συνάδελφο κο Βαγενά ότι το σχολείο μας θα είχε το ρόλο του εκδότη για το πρώτο blog οπότε ανακοινώσαμε ως θέμα έρευνας:  Επαγγέλματα/ Τι θέλω να γίνω;/ Συνεντεύξεις με επαγγελματίες.

Το Βlog  μας ονομάζεται “Σκέφτομαι και Γράφω…” και μπορείτε να το δείτε εδώ https://blogs.sch.gr/anapanou/ αν και θέλουμε να αλλάξουμε το θέμα γιατί το υπάρχον δεν έχει δυνατότητα διαμόρφωσης. Πιστεύω την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε την τελική μορφή και τα πρώτα άρθρα των μόνιμων στηλών!

Επί το έργον...!

Καλό μας κουράγιο! 🙂

Αναστασία Πάνου

ΠΕ06

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Διεξαγωγή τηλεδιάσκεψης

Την  Τετάρτη 16 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε η πρώτη τηλεδιάσκεψη μεταξύ των σχολείων Καρδίτσας και Αταλάντης στα πλαίσια του προγράμματος ”Ηλεκτρονική Εφημερίδα μαθητών”.

Τα παιδιά ήταν κατενθουσιασμένα.Με τον αυθορμητισμό και την ευθύτητά τους κατάφεραν να έχουν μια εποικοδομητική  επικοινωνία.

Μέσα από μια σειρά ερωτήσεων που έκαναν και οι δύο ομάδες,  αντάλλαξαν απόψεις,μίλησαν για τα ενδιαφέροντά τους  τις καθημερινές δραστηριότητες,τον τόπο καταγωγής τους.Μάλιστα εξέφρασαν έντονα την επιθυμία τους να συναντηθούν από κοντά.

Ύστερα από κοινή απόφαση των δύο ομάδων, σε πρώτη φάση, το ρόλο του εκδότη θα έχει η ομάδα τουΓυμνασίου Αταλάντης και το ρόλο του σχολιαστή το Μουσικό Σχολείο Καρδιτσας.

Οι θεματικές  ενότητες που επιλέχθηκαν είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ και ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Οι μόνιμες στήλες θα αφορούν σχολικά νέα, αθλητισμότοπικά νέα.

Ως υπεύθυνη του προγράμματος ομολογώ ότι παρά τις  δυσκολίες που αντιμετωπίζω ως προς τα τεχνικά θέματα(γνώσεις υπολογιστή), αισθάνομαι ιδιαίτερη συγκίνηση από τη συμμετοχή των μαθητών,την αγάπη και τον ζήλο με τα οποία  αγκάλιασαν το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Η επικοινωνία με συνομηλίκους και μάλιστα με ασφαλή τρόπο  τους χαροποιεί ιδιαίτερα!

Χαιρετίζω λοιπόν τη συγκεκριμένη  πρωτοβουλία και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους συμμετέχοντες.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Ψευτούρα Αργυρώ ΠΕ13

Χρονοδιάγραμμα

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα, αναρτούμε και εδώ για διευκόλυνση σας τις ημερομηνίες που είχαμε συζητήσει και συμφωνήσει την ημέρα του σεμιναρίου.

• 20 /01/-    15/02/2013: Επεξεργασία  του  από κοινού συμφωνηθέντος  θέματος  και επεξεργασίας των θεμάτων της μόνιμης στήλης. Αναρτήσεις στα ιστολόγια
  • 15/02/-   20/02/2013: Κριτικός σχολιασμός και διάλογος. Περάτωση του α’ ιστολογίου.
  • 21/02-10/03/2013  :   Αλλαγή των ρόλων ανάμεσα στα συνεργαζόμενα σχολεία . Επεξεργασία και αναρτήσεις.
  • 10/03- 15/03/2013 : Κριτικός σχολιασμός και διάλογος. Περάτωση του β’ ιστολογίου
  • 16/03- 31/03/2013 : Αλλαγή των ρόλων εκ νέου. Επεξεργασία και αναρτήσεις.
  • 1/04- 5/04/2013  :     Κριτικός σχολιασμός και διάλογος. Περάτωση του γ’ ιστολογίου
  • 06/04-26/04/2013 :  Συγκέντρωση και επεξεργασία του υλικού των τριών ιστολογίων και δημιουργία ηλεκρονικής εφημερίδας.

Καλή αρχή και συνέχεια….

Προγραμματισμός

Θα ακολουθήσει κανονικό κείμενο με τον προγραμματισμό των εργασιών

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο