“Επίσκεψη στο Αθλητικό-Ολυμπιακό Μουσείο”

Συγγραφέας: Π. Σαμαρά | Κατηγορία Σχολικές Επισκέψεις | , στις 10-04-2013

Φίλοι μας γεια σας, μόλις επιστρέψαμε από την “περ’ιφημη” επίσκεψή μας στο Αθλητικό Μουσείο, σήμερα Τετάρτη 10/4/2013 και τα Φιλυράκια θα σας εκθέσουμε με λίγα λόγια τις εντυπώσεις μας. Δε θα σας τα πούμε ούτε θα σας τα δείξουμε όλα αλλά μια μικρή γεύση θα σας δώσουμε. Άλλωστε όταν κάτι το βλέπεις μόνος σου σου δημιουργούνται άλλες εντυπώσεις, καλύτερες!

Λοιπόν φτάνοντας στο Μουσείο γύρω στις 9π.μ. μας υποδέχτηκαν δύο κυρίες, η μία ανέλαβε να ξεναγήσει το τμήμα του Δ2 και η κυρία Ελένη ανέλαβε το δικό μας τμήμα το Δ1. Ήταν υπέροχη, μας είπε πολλά πράγματα γύρω από τους ολυμπιακούς αγώνες της αρχαιότητας, μας ξενάγησε και μας εξήγησε τα εκθέματα του Μουσείου που αφορούσαν το πρόγραμμά μας, που παρεπιπτόντως ήταν: για μας- “Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στην Αρχαιότητα” -και του άλλου τμήματος-“Οι Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες”

Στο τέλος της ξενάγησης συμμετείχαν όλα τα παιδιά σε ένα επιδαπέδιο παιχνίδι που  πραγματικά το ευχαριστήθηκαν όλοι τους! Και φυσικά η νικήτρια ομάδα πήρε ως έπαθλο κλαδάκι αγριελιάς – κότινο- φυλαγμένο μέσα σ’ ένα μπουκάλι που θα το εκθέσουμε στην αίθουσά μας.

Αυτές είναι κάποιες απ’ τις φωτογραφίες που τραβήξαμε. Φιλυράκια, τις υπόλοιπες αύριο θα τις δούμε στο σχολείο, καλό μεσημέρι!

"Επιδαπέδιο παιχνίδι"

(5)

• Ο/Η Κατερινα Μπεκα λέει:

ΩΡΑΙΟ   ΤΟ  ΕΠΙΔΑΠΕΔΙΟ  ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΝΑ   ΜΑΣ  ΞΑΝΑΠΑΤΕ  ΣΤΟ    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ   ΜΟΥΣΕΙΟ,ΠΕΡΑΣΑΜΕ  ΤΕΛΕΙΑ!!!

• Ο/Η George P. λέει:

Ευχαριστούμε κυρία για την υπέροχη εκδρομή!!!

• Ο/Η γιαννης καρατζας λέει:

πολυ ωραια εκδρομη κυρια ευχαριστουμε πολυ

• Ο/Η Βιργιλιος λέει:

Ολα ωραια ολα καλα μπραβο κυρια!!!!!!!

• Ο/Η alkis λέει:

ωραια ολα αυτα τι ποτα αλλο

• Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς